Aktualności

Europejskie Stolice Kultury 2017 (2016-12-29)

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2017 przypadnie duńskiemu miastu Aarhus oraz dawnej cypryjskiej stolicy Pafos. Zwycięstwo stanowi niepowtarzalną szansę na zaprezentowanie życia kulturalnego, a także promocję regionu i państwa. Bez wątpienia tytuł ten daje również możliwość skorzystania z funduszy europejskich umożliwiających inwestycje w infrastrukturę kulturalną obu miast.

Idea obchodów Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) zrodziła się 13 maja 1985 roku, podczas spotkania Rady Europejskiej ministrów kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od tego czasu idea ESK stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Komisji Europejskiej. Przeprowadzone przez Komisję Europejską badania nad odbiorem inicjatywy przez społeczność europejską wskazały, iż  wywarła ona korzystny wpływ na rozwój kultury i turystyki w poszczególnych miastach, a także wyzwalała społeczną energię, poczucie dumy i współodpowiedzialności wśród mieszkańców nominowanych miast.

Najważniejszym celem wyboru ESK jest wzmocnienie europejskiej współpracy w  dziedzinie kultury, wspieranie dialogu międzykulturowego, ale także promocja danego miasta - zaprezentowanie jego różnorodności potencjału dziedzictwa, kultury, ludzi…. Corocznie tytuł ten otrzymują inne miasta, na których ogniskuje się w danym roku spojrzenie całej Europy, od 2009 roku dwa miasta, jedno ze „starego” i jedno z „nowego” państwa członkowskiego.

Aarhus to drugie pod względem wielkości miasto Danii położone na Półwyspie Jutlandzkim. Urok Aarhus tkwi w niecodziennym połączeniu historii i nowoczesności – miasto założone przez Wikingów obecnie uważane jest za stolicę kultury i życia akademickiego. Ślady założycieli miasta można do dziś oglądać w Muzeum Wikingów oraz muzeum etnograficzno-archeologicznym Mosegard. Z powodu dużej liczby studentów, w mieście często organizowane są imprezy kulturalne oraz różne festiwale. To  malownicze duńskie miasteczko posiada wiele architektonicznych zabytków, w tym średniowieczną katedrę, klasztor oraz liczne staromiejskie kamienice. Wielką zaletą miasta jest również bogata oferta kulturalna w postaci koncertów Opery Jutlandzkiej, Orkiestry Symfonicznej Miasta Aarhus oraz licznych wystaw w galeriach sztuki. Warto wspomnieć również o istotnej inicjatywie podjętej przez miasto, która jest budowa największej publicznej biblioteki w Skandynawii.

http://www.aarhus2017.dk/en/

Pafos, niegdyś stolica Cypru, to miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru będące ważnym ośrodkiem turystycznym kuszącym dziką przyrodą, piaszczystymi plażami oraz bardzo urozmaiconą linia brzegową. Miasto dzieli się na dwie główne części: Kato Paphos i Ktima Paphos. Bogatą historię miasta, sięgajacą kilku tysięcy lat wstecz, odzwierciedlają zabytki, które dodają kurortowi wyjątkowego uroku. Najsłynniejszą atrakcją Pafos są starożytne mozaiki z II i III w. n.e., pozostałości po  rzymskim teatrze z II w. n.e., katakumby, zabytkowe kościoły bizantyjskie, malowniczy rynek, zamek Lusignanów – Saranda Kolones oraz liczne muzea. Niepowtarzalny charakter oraz bogactwo antycznych zabytków miasta Pafos zaowocowały wpisaniem go na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

http://www.pafos2017.eu/?lang=en

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2018-01-02 11:47:06
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!