Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Poska liderem globalnych negocjacji w sprawie porozumienia klimatycznego (2013-02-25)

Connie Hedegaard - komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i minister środowiska Marcin Korolec omawiali w Warszawie przygotowania do światowej konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w listopadzie br. na Stadionie Narodowym. Oboje wyrazili przekonanie, że Europie uda się zaprezentować wspólne stanowisko na forum globalnym.

- Konferencja w Warszawie będzie początkiem globalnych negocjacji i początkiem globalnego porozumienia klimatycznego, które ma obowiązywać po 2020 roku – mówił Marcin Korolec. Przypomniał, że zakończenie negocjacji planowane jest w Paryżu w 2015 roku i że Europa daje znakomity przykład tego, jak należy prowadzić negocjacje.

Connie Hedegaard podkreśliła, że organizacja konferencji w Warszawie oznacza, iż Polska będzie wiodącym negocjatorem i to na niej spocznie odpowiedzialność za wypracowanie wspólnego stanowiska Europy.

- Dla kraju, który jest gospodarzem konferencji jest bardzo istotne, aby jednoznacznie i stanowczo przedstawić europejskie stanowisko w sprawie polityki klimatycznej – mówiła komisarz Hedeegard. Podkreśliła również, że tegoroczna konferencja będzie kontynuacją tego, co zostało zapoczątkowane w Durbanie w 2011 roku. - Ważne jest, by poczynić pewne działania, by Europa była mniej zależna od paliw kopalnych i równocześnie umieć pogodzić różne interesy takie jak walka z kryzysem gospodarczym, tworzenie nowych miejsc pracy i zapewnienie większej efektywności energetycznej w Europie  – argumentowała unijna komisarz.

Podkreśliła także, że nie dostrzega różnic ideologicznych między Polską a Unią. - To, co stanowi priorytety dla UE, to także priorytety dla Polski. Moja wizyta tutaj ma na celu przedyskutowanie możliwości opracowania wspólnego planu w zakresie polityki klimatycznej – dodała komisarz.

Minister Korolec zapewnił, że nie obawia się, iż UE nie zaprezentuje wspólnego stanowiska podczas konferencji. - Nasze dotychczasowe doświadczenia z Durbanu i Dohy pokazują, że UE umie wypracować kompromis i jest zjednoczona wobec reszty świata - powiedział minister.

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Wojciech Olszewski 2013-03-07 17:25:26
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!