Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Cecilia Malmström z zadowoleniem przyjmuje głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie EUROSUR-u (2013-10-11)

W dniu dzisiejszym Parlament Europejski przyjął wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia ustanawiającego europejski system nadzoru granic (EUROSUR):

„Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejsze głosowanie Parlamentu Europejskiego, które toruje drogę do uruchomienia systemu EUROSUR przed końcem tego roku.

Wszyscy mamy w pamięci straszny obraz niedawnej tragedii, jaka rozegrała się u wybrzeży Lampedusy. Nie zapomnę nigdy widoku 280 trumien z mojej wczorajszej wizyty na tej wyspie. Tak ogromna liczba ofiar w tak strasznych okolicznościach jest przerażająca. Moje myśli kieruję w stronę ofiar i ich rodzin (MEMO/13/849). Ratowników podziwiam za to, że w tak traumatycznej sytuacji robili wszystko, co w ich mocy.

Unia Europejska musi wytężyć swoje wysiłki, by zapobiegać takim tragediom. UE i jej państwa członkowskie muszą starać się podjąć zdecydowane kroki i okazać solidarność zarówno z migrantami, jak i z krajami, które są dotknięte zwiększonymi przepływami migracyjnymi.

EUROSUR jest jednym z elementów tych starań. System ten znacząco przyczyni się
do ochrony naszych granic zewnętrznych i pomoże ochronić życie ludzi, którzy narażają się na niebezpieczeństwo, by dotrzeć do brzegów Europy. Poprawi on wymianę informacji i współpracę w ramach organów państw członkowskich i między tymi organami, jak również z Frontexem, unijną agencją ds. granic. Informacje o incydentach i patrolach będą udostępniane niezwłocznie przez nowo utworzone krajowe ośrodki koordynacji i Frontex. Pozwoli to zwiększyć nasze możliwości zapobiegania przestępstwom o charakterze transgranicznym, takim jak przemyt narkotyków i handel ludźmi, ale także wykrywania małych łodzi z migrantami, które znalazły się w niebezpieczeństwie, i udzielania im pomocy.

Chciałabym podkreślić, że pełne poszanowanie praw podstawowych oraz zasada non-refoulement stanowią podstawowe elementy wszystkich działań i operacji prowadzonych przez państwa członkowskie i Frontex, zarówno w ramach EUROSUR-u, jak i poza nim. Wdrożenie tego systemu będzie w pełni zgodne z krajowymi i unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych. Te rygorystyczne gwarancje będą miały zastosowanie również w naszej współpracy z państwami trzecimi.”

Dodatkowe informacje

MEMO/13/578

SPEECH/13/799

Strona internetowa komisarz Cecilii Malmström

Komisarz Malmström na Twitterze

Strona internetowa DG do Spraw Wewnętrznych

DG do Spraw Wewnętrznych na Twitterze

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2013-10-11 09:33:23
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!