Aktualności

Dzień Europy 2017 w Dwumieście (2017-05-09)

9 maja 2017r. miasta Słubice i Frankfurt nad Odrą po raz siódmy świętowały Dzień Europy organizując z tej okazji transgraniczne wydarzenie. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi „Wspólnie kształtować Europę”. Nasz Punkt po  raz  czwarty współuczestniczył w organizacji tego polsko-niemieckiego wydarzenia. W programie zaplanowano ponad 40 wydarzeń przygotowanych przez organizacje i  instytucje z Dwumiasta. Patronat nad Dniem Europy 2017 objęli Marszałek Województwa Lubuskiego Pani Elżbieta Polak, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Premier  Kraju Związkowego Brandenburgii - dr Dietmar Woidke.

W programie znalazło się wiele atrakcji dla wszystkich mieszkańców. Dla najmłodszych: warsztaty plastyczne, przedstawienia teatralne i cyrkowe oraz gry i zabawy dotyczące Europy i Unii Europejskiej, występy artystyczne, turniej minigolfa, piknik Europejski. Dzieci szkolne mogły spróbować swych sił w konkursach wiedzy o Polsce, Niemczech oraz Zjednoczonej Europie. Kinomani zostali zaproszeni na film „Europa, Europa” w  reżyserii Agnieszki Holland. Konsumenci mogli dowiedzieć się jakie prawa przysługują podczas zakupów w kraju sąsiada a miłośnicy historii odkrywać tajemnice reformacji.

Punktem kulminacyjnym tegorocznych obchodów była debata 80 polskich i niemieckich uczniów, którzy rozmawiali o wyzwaniach stojących przed Europą ze szczególnym uwzględnieniem skutków Brexitu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również gra miejska, której mottem przewodnim było 60-lecie podpisania Traktatów Rzymskich. Uczestnicy z Polski i Niemiec musieli odnaleźć sześć punktów kontrolnych zlokalizowanych w miastach po obu brzegach Odry i rozwiązując zadania w każdym z nich w jak najkrótszym czasie pokonać wyznaczoną trasę.Na starcie gry stanęło 12 drużyn. Emocje towarzyszyły uczestnikom do samego końca- aby wyłonić zwycięzkie drużyny trzeba było przeprowadzić dogrywkę, podczas której sprawdzaliśmy wiedzę na temat kultury i tradycji krajów członkowskich. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Nowej Soli, drugie miejsce przypadło uczniom z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp., trzecią lokatę otrzymały uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gorzowie Wlkp.

Od węgla i stali po Zjednoczoną Europę

Koncepcja Roberta Schumana, polegała na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Chodziło o  kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń. Powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euroatom, które stały się zalążkiem dzisiejszej Unii Europejskiej. Ponad pół wieku później, dokładnie 66 lat po wystąpieniu Schumana, idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Dzień Europy 2017 w Dwumieście

Dzień Europy 2017 w Dwumieście
Dzień Europy 2017 w Dwumieście
Dzień Europy 2017 w Dwumieście
Dzień Europy 2017 w Dwumieście
Dzień Europy 2017 w Dwumieście

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2017-05-09 18:46:35
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!