Aktualności

Uczta dla kinomanów (2017-07-07)


W dniach 12-16 lipca 2017 Zielona Góra stanie się centrum europejskiego kina. Podczas 3.  Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach, Szprotawie i Pałacu w  Wiechlicach. Prezentacje zostaną umieszczone w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra zaprasza w tym roku na dwa filmy, które promują europejską kinomatografię. Wspólnie z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce zapraszamy już w najbliższy czwartek 13 lipca 2017 r. o godz. 18.00 do Kina Rektora (Aula Rektoratu UZ przy ul. Licealnej 9 w Zielonej Górze) na pokaz filmu pt. „Toni Erdman” uhonorowanego nagrodą filmową Parlamentu Europejskiego LUX. Dzień później w piątek 14 lipca 2017 r. o  godz. 12.00 w Kinie Norwida (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w  Zielonej Górze al. Wojska Polskiego 9) będzie można obejrzeć film w reż. Thomasa Vinterberga pt. „Komuna”.

O Filmach

Komediodramat "Toni Erdmann" opowiada historię Winfreda - rozwiedzionego, emerytowanego nauczyciela gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i  poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna. Film jest satyrą na świat wielkiego biznesu, stylu życia, przywiązania do zbytku, który determinuje to środowisko.

"Komuna" to najnowsze dzieło słynnego duńskiego reżysera, Thomasa Vinterberga,  nagrodzonego Przez Jury w Cannes za "Festen" oraz nominowanego do Złotej Palmy za "Polowanie". Akcja filmu dzieje się w Danii w latach siedemdziesiątych. Główna bohaterka "Komuny", Anna, postanawia zerwać z dotychczasowym nudnym, mieszczańskim życiem. Proponuje mężowi eksperyment, stworzenie w odziedziczonej w spadku wielkiej willi wspólnoty z nieznanymi do tej pory ludźmi. Członkowie hippiowskiej komuny wspólnie gotują, jedzą, budzą się i zasypiają. Dzielą wszytkie radości, problemy i sekrety. Trwałość grupy wystawiona zostanie na próbę, gdy mąż Anny zaproponuje wciągnięcie do komuny młodej dziewczyny, w  której się zakochał. "Komuna" swą autentyczność i świeżość zawdzięcza między innymi temu, że reżyser Thomas Vinterberg sam dorastał w hippisowskiej komunie.

 

Szczegóły dotyczące festiwalu:

www.festiwal.zgora.pl

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2017-07-07 22:24:42
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!