Aktualności

Toni Erdman w Zielonej Górze (2017-07-14)

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra wspólnie z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce zorganizował 13 lipca 2017 r. w  ramach 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi pokaz filmu Mary Ade pt. „Toni Erdman”- laureata Nagrody Filmwej LUX 2016.

Film opowiadający o trudnych relacjach między ojcem a córką, niepozbawiony poczucia humoru zdobył serca zielonogórskiej publiczności, która licznie przybyła do festiwalowego Kina u Rektora. Komediodramat "Toni Erdmann" opowiada historię Winfreda - rozwiedzionego, emerytowanego nauczyciela gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i  poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna. Film jest satyrą na świat wielkiego biznesu, stylu życia, przywiązania do zbytku, który determinuje to środowisko. Maren Ade, reżyserka, wyjaśnia jednak, że polityczny przekaz o zglobalizowanym świecie nie był jej celem. "Myślę, że sytuacja, w której nie oceniasz i dajesz jasnej odpowiedzi, może być nawet silniejsza. Dlatego skupiłam się na osobistych historiach bohaterów"- tłumaczy twórczyni

O nagrodzie

Nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego LUX została ustanowiona w roku 2007 i jest co  roku przyznawana przez Parlament Europejski. Nagroda LUX ma dwa główne cele: wspieranie publicznej debaty na temat Europy oraz obiegu europejskich produkcji filmowych na terenie Unii Europejskiej. Przez nagrodę LUX Parlament Europejski wspiera różnorodność kulturową, jednocześnie budując porozumienie między mieszkańcami Europy.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Toni Erdman w Zielonej Górze

Toni Erdman w Zielonej Górze
Toni Erdman w Zielonej Górze
Toni Erdman w Zielonej Górze

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2017-07-14 09:13:35
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!