Aktualności

Pokaz filmu „Toni Erdman”- laureata Nagrody Filmwej LUX 2016 (2017-09-12)

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra wspólnie z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Herberta w Gorzowie Wlkp. zaprasza na bezpłatny, otwarty pokaz filmu Mary Ade pt. „Toni Erdman”- laureata Nagrody Filmwej LUX 2016, który odbędzie się w  Gorzowie Wlkp. w ramach VII Europejskiego Festiwalu Filmowego.

Projekcja zaplanowana jest na pierwszy dzień festiwalu 26 września 2017 r. o godz. 17.00 w  sali audytoryjnej nr 102 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Herbarta w  Gorzowie Wlkp. ul. Sikorskiego 107.

O nagrodzie

Nagroda filmowa Parlamentu Europejskiego LUX została ustanowiona w roku 2007 i jest co  roku przyznawana przez Parlament Europejski. Nagroda LUX ma dwa główne cele: wspieranie publicznej debaty na temat Europy oraz obiegu europejskich produkcji filmowych na  terenie Unii Europejskiej. Przez nagrodę LUX Parlament Europejski wspiera różnorodność kulturową, jednocześnie budując porozumienie między mieszkańcami Europy.

O filmie

Komediodramat "Toni Erdmann" opowiada historię Winfreda - rozwiedzionego, emerytowanego nauczyciela gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i  poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna. Film jest satyrą na świat wielkiego biznesu, stylu życia, przywiązania do zbytku, który determinuje to środowisko. Maren Ade, reżyserka, wyjaśnia jednak, że polityczny przekaz o zglobalizowanym świecie nie był jej celem. "Myślę, że sytuacja, w której nie oceniasz i dajesz jasnej odpowiedzi, może być nawet silniejsza. Dlatego skupiłam się na osobistych historiach bohaterów"- tłumaczy twórczyni.

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
LUX ZAPROSZENIE GW LUX ZAPROSZENIE GW 2017-09-12 11:11
Monika Kujawska - Marszałek
281.66KB LUX ZAPROSZENIE GW pobierz

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2017-09-27 10:08:13
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!