Aktualności

Bądź hygge czyli wieczór duński (2017-10-11)

Biblioteka Obcojęzyczna oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra zorganizowali we wtorkowe popołudnie duński wieczór, podczas którego poszukiwaliśmy odpowiedzi jak być szczęśliwym według duńskiej filozofii– hygge.

Duńczycy należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie, a świat zakręcił się wokół ich „hygge”. Prestiżowy słownik Collinsa uznał sam termin za jedno ze „słów roku 2016”! Hygge jest pojęciem, którego nie da się dosłownie przetłumaczyć, a które jest jednym z najpiękniejszych duńskich słów. To określenie na uczucie szczęścia, ciepła, komfortu i bezpieczeństwa. Meik Wiking, dyrektor Instytutu Szczęścia w Kopenhadze, przybliża nam w swojej książce „Hygge – klucz do szczęścia” duński przepis na radość, którym jest właśnie filozofia hygge. Duńczycy cieszą się z drobnostek, żyją wolniej i spędzają dużo czasu z bliskimi. Bo w końcu szczęście to  radość z małych rzeczy!  W czasie Wieczoru duńskiego będzie można nabyć książki Meika Wikinga „Hygge – klucz do szczęścia” oraz inne pogodne książki .

Wieczór rozpoczął się rozmową z Haliną Bohutą-Stąpel, entuzjastką 'hygge', na temat duńskiego klucza do szczęścia. Dyskusja zakończyła się quizem wiedzy o Danii i duńczykach z nagrodami książkowymi. W drugiej części spotkania uczestnicy mogli obejrzeć filmy duńskie o poczuciu humoru i pogodzie ducha („Peter Pix” i  „Pogoda ducha”). Współorganizatorem pokazu filmów był Duński Instytut Kultury.

O filmach

Peter Pix, 2013, krótki metraż bez dialogów (6x2 min.), reż. Trine Heller Jensen

Peter P. jest pozornie anonimowym człowiekiem, ale we własnym domu musi zmierzyć się z  groźnymi sytuacjami, aby obronić domowy spokój i ład. Duński komik wojuje z jajkiem, obrusem i książkami…

Pogoda ducha (Et lyst sind, ’43), reż. Anna Elisabeth Jessen (język duński, napisy polskie)

Ta historia niezwyczajnej kobiety współczesnej Danii została zrealizowana w związku ze  100-leciem uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Danii w 1915 r. Rodzina i  przyjaciele zgromadzili się na urodzinach 90-letniej Anny. Bohaterką przyjęcia jest kobieta, która przez całe życie stanowiła punkt oparcia dla swoich dzieci i wnuków, których wychowywała na silnych i  pobożnych ludzi. To optymistyczny portret niezwykle silnej kobiety i  jej rodziny, którą dotknęły liczne tragedie.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, gdzie królowały przepyszne duńskie ciasteczka maślane.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Bądź hygge czyli wieczór duński

Bądź hygge czyli wieczór duński
Bądź hygge czyli wieczór duński
Bądź hygge czyli wieczór duński
Bądź hygge czyli wieczór duński
Bądź hygge czyli wieczór duński

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2017-10-11 08:36:33
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!