Dane kontaktowe
Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra
ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra
Korzyści, wyzwania i plany na przyszłość w oparciu o wykorzystanie najnowszych technologii to temat konferencji „Polityka spójności oparta na wynikach - Polska Cyfrowa”, w której na zaproszenie wojewody Jerzego Ostroucha wziął udział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Cyfrowe Lubuskie - wyzwania i plany
- Nieprzypadkowo wybrano miejsce na dzisiejsze spotkanie - zauważył wojewoda Jerzy Ostrouch, witając gości – Kostrzyn nad Odrą to miasto symbolicznie otwierające Polskę, a w szczególności województwo lubuskie, na Europę. Kostrzyn to miasto z najbardziej dynamicznie rozwijającą się strefą ekonomiczną w Polsce – dodał wojewoda.
Minister Boni zaprezentował założenie programu Cyfrowa Polska w ramach jednej z cyklu konferencji Perspektywa Finansowa 2014-2020, organizowanych przez wojewodę lubuskiego Jerzego Ostroucha wspólnie z posłem Waldemarem Sługockim.
Cały cykl konferencji Perspektywa Finansowa 2014-2020 ma za zadanie przybliżyć potencjalnym beneficjentom możliwości wykorzystania unijnych środków między innymi w oparciu o wykorzystanie nowoczesnych technologii. - Za sukces negocjacyjny rządu uważam uzyskanie zapewnienia, ze Polska w kolejnej perspektywie finansowej będzie miała do wydania więcej, niż w poprzednim rozdaniu mimo, że budżet Unii uległ zmniejszeniu - zaznaczył wojewoda Jerzy Ostrouch. - 60% tych środków to Regionalne Programy Operacyjne. Przed samorządami, przedsiębiorcami i wszystkimi potencjalnymi beneficjentami stoi bardzo ważne zadanie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Mam nadzieję, że takie spotkania pomogą ustalić priorytety w zakresie kierunków aplikowania - podkreślił wojewoda.
Najważniejsze cele programu „Polska Cyfrowa” to: impuls dla rozwoju, innowacyjność, rozbudzenie przedsiębiorczości i konkurencyjności. Na wdrożenie programu w Polsce przewidziano prawie 2 miliardy euro. Na jego realizację w Lubuskiem w ramach programów regionalnych 40 milionów złotych.
Mamy już sporo sukcesów w wykorzystywaniu najnowszych technologii jako województwo lubuskie - kontynuował wojewoda Jerzy Ostrouch, wymieniając osiągnięcia w dziedzinie administracji (internetowy krajowy rejestr sądowy, dostęp do ksiąg wieczystych oraz geoportal). Lubuskie w ogólnopolskich statystykach zajmuje 5 miejsce w kraju w zakresie skuteczności cyfryzacji urzędów i 3 miejsce w jeśli chodzi o stosowanie dobrych praktyk udostępniania usług w ramach e - administracji. Lubuskie jest również liderem jeśli chodzi o rozwój internetu szerokopasmowego. - To bardzo ważne, bo bez odpowiedniej infrastruktury i wyzwań związanych z cyfryzacją Polsce nie uda się rozwinąć tak szybko, jak by mogła - zaznaczył wojewoda Jerzy Ostrouch.
Wśród sukcesów Lubuskiego na skalę krajową wojewoda wymienił uruchomienie aplikacji na urządzenia mobilne Bezpieczne Lubuskie oraz zrealizowany wspólnie Telewizją Polską Regionalny System Ostrzegania. - RSO to kolejny dowód na nieuchronność procesu cyfryzacji - powiedział wojewoda. - Program powstał w wyniku cyfryzacji sygnału telewizyjnego i w oparciu o wykorzystanie możliwości, które przed telewizją dzięki cyfryzacji się otworzyły. Należy się spodziewać, że w przyszłości czeka nas rewolucja cyfrowa, do której i na którą należy się dobrze przygotować. Wierzę, że proces ten doprowadzi ostatecznie do zwiększenia poczucia przyjaznej administracji dla obywatela - zakończył wojewoda Jerzy Ostrouch.
Polska Cyfrowa - wizja niedalekiej przyszłości
Liderami w wykorzystaniu nowoczesnych technologii na świecie są Korea Południowa, Szwecja i Norwegia. - Polska ma jeszcze sporo do zrobienia w zakresie upowszechnienia dostępu oraz edukacji społeczeństwa w zakresie wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technologicznych - zaznaczył minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Znamienne, że wciąż 32 % Polaków przyznaje się, że nie korzysta z internetu. To musi się zmienić - rozpoczął minister Boni.
Program Operacyjny Polska Cyfrowa na pierwszym miejscu stawia budowanie usług przyjaznych dla obywatela, przyjaznej administracji publicznej - podkreślił minister Michał Boni. - To w praktyce oznacza zwiększenie dostępności i stopnia wykorzystania oraz poprawę jakości rozwiązań zakresu nowoczesnych technologii. - Chcemy, by powstał cyfrowy impet do poprawy jakości życia - powiedział minister.
Powiązana galeria zdjęć: