Aktualności

Valetta i Leeuwarden Europejskimi Stolicami Kultury 2018 (2018-01-02)

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2018 przypadnie stolicy Matly Valettcie oraz stolicy holenderskiego regionu Fryzji Leeuwarden. Zwycięstwo stanowi niepowtarzalną szansę na zaprezentowanie życia kulturalnego, a także promocję regionu i państwa. Bez wątpienia tytuł ten daje również możliwość skorzystania z funduszy europejskich umożliwiających inwestycje w infrastrukturę kulturalną obu miast.

Idea obchodów Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) zrodziła się 13 maja 1985 roku, podczas spotkania Rady Europejskiej ministrów kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od tego czasu idea ESK stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Komisji Europejskiej. Przeprowadzone przez Komisję Europejską badania nad odbiorem inicjatywy przez społeczność europejską wskazały, iż  wywarła ona korzystny wpływ na rozwój kultury i turystyki w poszczególnych miastach, a także wyzwalała społeczną energię, poczucie dumy i współodpowiedzialności wśród mieszkańców nominowanych miast.

Najważniejszym celem wyboru ESK jest wzmocnienie europejskiej współpracy w  dziedzinie kultury, wspieranie dialogu międzykulturowego, ale także promocja danego miasta - zaprezentowanie jego różnorodności potencjału dziedzictwa, kultury, ludzi…. Corocznie tytuł ten otrzymują inne miasta, na których ogniskuje się w danym roku spojrzenie całej Europy, od 2009 roku dwa miasta, jedno ze „starego” i jedno z „nowego” państwa członkowskiego.

Leeuwarden, będąc w roku 2018 Europejską Stolicą Kultury, chce dać impulsy społecznym przemianom - ku większej otwartości i zrównoważonemu rozwojowi. W związku z tym program Stolicy Kultury zwiera liczne projekty oparte na aktywności uczestników, jak cotygodniowe dyskusje.

https://www.friesland.nl/en/

Valletta została uznana w 1980 r. za Światowe Dziedzictwo UNESCO. Jest to prawdziwe museum architektury barokowej i stolica jednego z najbardziej zaludnionych krajów na świecie, który jest mieszanką wielu kultur: angielski, włoski, arabski i afrykańskiej. Stolica Malty, jest głównym ośrodkiem kulturalnym wyspy i jedną z głównych atrakcji turystycznych kraju. Szczyci się unikalną kolekcję kościołów, pałaców i muzeów. Valletta posiada budynki datowane na początek XVI wieku, zbudowane w okresie panowania Zakonu Joannitów, zwanych również Szpitalnikami, lub Kawalerami Maltańskimi.

http://valletta2018.org/

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-01-02 11:20:52
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!