Aktualności

Dom Historii Europejskiej (2018-01-05)

 

Ciekawe miejsce pojawiło się na mapie Brukseli- w połowie zeszłego roku został otworzony Dom Historii Europejskiej. To muzeum, które zabiera zwiedzających w podróż śladami historii Europy. Ma skłonić do refleksji nad przyszłością kontynentu i integracji europejskiej.

Dom Historii Europejskiej (HEH - House of European History) to inicjatywa Parlamentu Europejskiego. Znajduje się w centrum dzielnicy europejskiej Brukseli, w odnowionym budynku im. Eastmana w Parku Leopolda. Wystawy są dostępne we wszystkich 24 językach urzędowych Unii Europejskiej, a wstęp jest bezpłatny. "Ten dom gromadzi rzeczy, które nas łączą, wydarzenia, które przeżyliśmy razem. To nie tylko Dom Historii Europejskiej, ale także dom tożsamości i pamięci europejskiej" – powiedział na inauguracji szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Przewodniczącym Komisji Naukowej HEH został profesor Włodzimierz Borodziej. "Podobnie jak Unia, dzieło Domu Historii Europejskiej nigdy nie będzie kompletne. Będzie to zawsze zapis czasu, w którym powstawać będą zmodyfikowane wersje stałej wystawy oraz kolejne wystawy czasowe" – podkreślił.

Ekspozycja stała Domu Historii Europejskiej przedstawia zwiedzającym zarys historii europejskiej. Koncentruje się jednak na historii Europy w XX wieku oraz historii integracji europejskiej, przy jednoczesnym uwzględnieniu najważniejszych procesów historycznych wcześniejszych epok. Organizowane są również wystawy czasowe.

Autorzy projektu chcą zachęcić zwiedzających do zastanowienia się nad współczesną Europą, nad pozycją Unii Europejskiej oraz nad tym, jaką rolę każdy z nich może odegrać w  kształtowaniu przyszłości Europy. Wydarzenia historyczne w HEH są przedstawione w  interesującej, interaktywnej formie, co ma zachęcić do odwiedzenia budynku im. Eastmana.

Pomysł utworzenia Domu Historii Europejskiej zaprezentował były szef Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering w 2007 r. W 2009 r. Parlament podjął decyzję o  przeznaczeniu budynku dawnej kliniki dentystycznej im. George'a Eastmana na potrzeby przyszłego muzeum.

Eastman był amerykańskim filantropem i wynalazcą aparatu fotograficznego Kodak. Jego działalność charytatywna pozwoliła na utworzenie punktów dentystycznych w Nowym Jorku i  kilku europejskich miastach, w tym w Brukseli, by zapewnić darmową opiekę dentystyczną ubogim dzieciom.

Szczegóły dotyczące wizyt w muzeum znajdują się tutaj:

http://bit.ly/2AlzIyB

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2018-01-05 08:49:28
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!