Aktualności

Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego – rekrutacja młodzieży z Polski i Niemiec (2018-02-07)

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra już po raz piąty będzie współuczestniczył w organizacji warsztatów dla młodzieży z Polski i Niemiec podczas obchodów Dnia Europy w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą. Właśnie ruszyła rekrutacja zainteresowanych szkół do udziału w tegorocznym projekcie.

Motywem przewodnim obchodów Dnia Europy 2018 w Dwumieście będzie przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie. Zjednoczona Europa zmaga się z wieloma nowymi wyzwaniami i  koniecznością  ukształtowania się na nowo. W tym celu Unia Europejska musi sobie odpowiedzieć na pytanie: „W jaki sposób 27 państw członkowskich chce kontynuować wspólny Projekt Europejski?”

Aby dokonać głębszej analizy i odpowiedzieć na powyższe pytanie oferujemy uczniom możliwość wzięcia udziału w polsko-niemieckiej symulacji posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy Symulacji poznają przebieg Posiedzenia PE w praktyce. Dowiedzą się również jak w rzeczywistości działa polityka europejska i jak bardzo wymagana jest przy tym wiedza fachowa, sztuka argumentacji i zdolność do kompromisu.

Zapraszamy uczniów gimnazjum (preferowane klasy III) oraz liceów (preferowane klasy I) – chętnie małą grupę uczniów - do udziału w debacie, która odbędzie się

w środę, 9 maja 2018 r., godz. 9.00 - 15.30

na Europejskim Uniwersytecie Viadrina - w Logenhaus, Logenstr. 11,
15230 Frankfurt nad Odrą

Podczas wydarzenia uczniowie będą mieli możliwość wcielenia się w rolę posłów do PE i  prowadzenia rozmów we frakcjach, komisjach oraz podczas obrad na plenum na temat przyszłości UE 27 państw oraz aktualnych tematów polityki europejskiej, np. reformy Instytucji, procedury współdecydowania w UE lub unii gospodarczej i walutowej.

Przy tej okazji uczniowie poznają obecne wyzwania oraz stanowiska różnych podmiotów. W  kwietniu br. przewidujemy przeprowadzenie lekcji dla uczniów na temat podstawowych informacji funkcjonowania UE.

Wydarzenie przewidziane jest dla 80 polskich i niemieckich uczniów. Zgłoszenie udziału prosimy przesłać do dnia 10 marca 2018 r.  na załączonym formularzu na adres W przypadku dużej ilości zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo dokonania wyboru.

Debata odbędzie się w ramach obchodów Słubicko-Frankfurckiego Dnia Europy 2018. Organizatorami wydarzenia są: Frankfurcko- Słubickie Centrum Kooperacji, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Frankfurt Oder, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra.

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
formularz zgłoszeniowy formularz zgłoszeniowy 2018-02-12 12:26
Monika Kujawska - Marszałek
130.07KB formularz zgłoszeniowy pobierz

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2018-03-12 13:47:45
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!