Aktualności

9 maja – święto dziedzictwa kulturowego Europy (2018-05-08)

Co wspólnego mają Wieża Eiffla, Wielkie Jeziora Mazurskie, Mona Lisa, 9 Symfonia Beethovena i Old Amsterdam? To nasze europejskie dziedzictwo kulturowe. W 2018 r. w  całej UE świętujemy jego różnorodność. Również tegoroczne obchody Dnia Europy (9  maja) odbędą się pod hasłem „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z  przyszłością”. W Polsce świętować będziemy 9 i 12 maja - w wielu miastach odbędą się debaty, spotkania, koncerty i pikniki.

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9  maja przypada rocznica podpisania historycznej „deklaracji Schumana”. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r., Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch kolejnej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Przyszłość, która czerpie z przeszłości

W tym roku, tematem przewodnim obchodów Dnia Europy w całej Unii Europejskiej będzie Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego (ERKD). Współczesne rozumienie dziedzictwa kulturowego wykracza już poza ramy zabytku architektonicznego, pomników, literatury, sztuki czy pięknych przedmiotów. Dziedzictwo kulturowe to także rzemiosło, którego uczymy się od naszych przodków, baśnie, które opowiadamy naszym dzieciom, tradycyjne potrawy czy filmy, które oglądamy i z którymi się identyfikujemy. To zarówno europejskie miasta, jak i nasze środowisko naturalne, fauna i flora

- Chcemy zachęcić jak największą liczbę ludzi do odkrywania i docenienia naszego europejskiego dziedzictwa, bo ono kształtuje naszą tożsamość i nasze codzienne życie. Powinniśmy je chronić i przekazywać kolejnym pokoleniom. Dzięki nowym pokoleniom, ich zaangażowaniu i kreatywności nasze dziedzictwo kulturowe stale ewoluuje – podkreśla dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W ciągu roku, pod hasłem „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”, w całej Europie zorganizowanych zostanie szereg inicjatyw i wydarzeń. Wszystkie będą miały na celu wzmocnienie poczucia przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej i przybliżenie społeczeństwu dziedzictwa kulturowego, które stale ewaluuje, dzięki zaangażowaniu i kreatywności kolejnych pokoleń.

Każdy kraj wyznaczył krajowego koordynatora, który będzie odpowiadać za koordynowanie wydarzeń
i projektów na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Koordynatorem obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury (link is external) (MCK).

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2018-05-08 09:35:15
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!