Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Polacy o Parlamencie Europejskim: nieznany i daleki? (2013-11-21)

Siedmiu na 10 Polaków nie zna nazwiska nawet jednego posła do Parlamentu Europejskiego, większość nie wie jak wybiera się Parlament Europejski – to wynik najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych. Na 6 miesięcy przed wyborami do PE, Polacy nadal ufają instytucjom unijnym, choć wiedzą o nich bardzo mało. Już 22 listopada, w piątek, we wrocławskim Domu Europy, przy ul. Widok 10, o godz. 11.00 odbędzie się debata pt. „Polacy o Parlamencie Europejskim - nieznany i daleki?”, poświęcona raportowi ISP

Polacy o Parlamencie Europejskim: nieznany i daleki?
 

Jak plasują się mieszkańcy Wrocławia i okolic na tle tych badań? Czy we wszystkich regionach kraju poziom zaufania do Parlamentu Europejskiego jest podobny? Dlaczego aż 9 na 10 uczniów w wieku 15-19 lat nie zna nazwiska żadnego polskiego posła do PE? Czy słusznie należy spodziewać się jeszcze niższej frekwencji podczas najbliższych wyborów do PE? O tych i wielu innych problemach będzie mówiła podczas prezentacji raportu ISP dr Agnieszka Łada, współautorka badań. Omówienie najnowszego raportu ISP zostanie zakończone rekomendacjami ekspertki.

W drugiej części spotkania odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą dr Agnieszka Łada
i dr hab. Robert Alberski z Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Spotkanie ma charakter otwarty i jest adresowane do wszystkich osób, które interesują się tematyką unijną. Debatę realizowaną w ramach cyklu „Z Widokiem na Europę” poprowadzi Agnieszka Detko z Przedstawicielstwa Regionalnego KE.

Raport powstał dzięki wsparciu Przedstawicielstwa KE w Polsce oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pełny raport ISP dostępny jest w:  Parlament Europejski - społeczne zaufanie i (nie)wiedza .

Goście spotkania:

Dr Agnieszka Łada – kierownik Programu Europejskiego i starszy analityk Instytutu Spraw Publicznych. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała nauki polityczne w Warszawie i Berlinie oraz psychologię organizacji w Dortmundzie Visiting fellow w European Policy Centre w Brukseli (2011), visiting research fellow na University of Sussex (2012), Visiting Scholar Alfred von Oppenheim Centre for European Policy Studies, German Council on Foreign Relations (DGAP) w Berlinie (2013), przewodnicząca Rady Dyrektorów Policy Association for an Open Society – PASOS (2012), członek Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Rady Naukowej Instytutu Zachodniego w Warszawie i Grupy Kopernika. Specjalizuje się w następujących zagadnieniach: instytucje Unii Europejskiej, zwłaszcza Parlament Europejski, Niemcy i stosunki polsko-niemieckie, polska polityka zagraniczna i europejska, postrzeganie Polaków za granicą i obcokrajowców w Polsce.

dr hab.Robert Alberski - pracownik Zakładu Systemów Politycznych i Administracyjnych Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista w zakresie funkcjonowania instytucji politycznych w Polsce, systemów wyborczych oraz polityki ochrony środowiska w Polsce i Unii Europejskiej. Autor, współautor bądź redaktor książek „Trybunał Konstytucyjny w polskich systemach politycznych”, „Polityka ochrony środowiska w Polsce”, "Gra o regiony. Wybory do sejmików województw w 2010 r.", „Wybory do sejmików województw w 2006 roku”, „Wybory samorządowe na Dolnym Śląsku w 2006 roku. Wzorce rywalizacji w lokalnych systemach politycznych”, „Wybory do Parlamentu Europejskiego 2009 w okręgu dolnośląsko-opolskim. Uwarunkowania kształtowania strategii wyborczych”.

 

Spotkania "Z Widokiem na Europę" to wykłady i debaty z publicznością w formule otwartego salonu dyskusyjnego. Nazwa cyklu nawiązuje do wrocławskiego adresu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej i Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu  – ul. Widok 10.

Podczas debat „Z Widokiem na Europę” mieszkańcy Wrocławia mogą spotykać się ze szczególnie interesującymi postaciami, które zajmują się bieżącymi problemami i zagadnieniami związanymi z szeroko pojętą integracją europejską.

 

Debata z cyklu „Z Widokiem na Europę” pod tytułem „Polacy o Parlamencie Europejskim – nieznany i daleki?”. Piątek, 22 listopada, godz. 11.00, Dom Europy, ul. Widok 10, Wrocław.

Prosimy o zgłoszenie udziału w debacie na adres:

lub telefonicznie pod numerem 71 324 09 08. Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy!

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2013-11-21 07:17:02
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!