Aktualności

Poczdam królestwo ogrodów i pałaców (2018-06-08)

Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Nowej Soli, w ramach lekcji europejskiej, zwiedzali Poczdam - stolicę Brandenburgii w Niemczech. 

W Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Zielona Góra organizuje szereg wydarzeń i przedsięwzięć dla dzieci i młodzieży zachęcających do odkrywania różnorodności i bogactwa kultury europejskiej.

Tym razem młodzież z Nowej Soli poznawała dawne miasto rezydencjalne Prus z unikatowymi pałacami i ogrodami. Już w 1990 roku poczdamski krajobraz kulturowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pruscy królowie, zwłaszcza Fryderyk Wilhelm I  i  jego syn Fryderyk II Wielki, urzeczywistniając swoje barokowe marzenia, przeobrazili Poczdam w jedno z najokazalszych miast-rezydencji Europy. Młodzież odwiedziła m.in. zespół parkowo-pałacowy Sanssouci i  Pałac Cecilienhof. Latem 1945 roku, w pałacu Cecilienhof odbyła się słynna konferencja poczdamska czyli spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej, tzw. wielkiej trójki: Związku Radzieckiego, USA  i Wielkiej Brytanii. W czasie obrad ustalone zostały zasady powojennej reorganizacji Europy, w tym również,  że zachodnia granica Polski będzie odtąd przebiegać wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej.

Na szlaku kulturowym nowosolskiej młodzieży znalazła  się również Kolonia Alexandrowka - to tzw. osiedle drewnianych domów w stylu rosyjskim z XIX wieku.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Poczdam królestwo ogrodów i pałaców

Poczdam królestwo ogrodów i pałaców
Poczdam królestwo ogrodów i pałaców
Poczdam królestwo ogrodów i pałaców
Poczdam królestwo ogrodów i pałaców

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2018-06-08 13:35:36
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!