Aktualności

Wybory do PE 2019 (2018-12-18)

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w Unii Europejskiej co pięć lat. Europarlament jest instytucją, która reprezentuje interesy obywateli UE. Data wyborów europejskich 2019 została ustalona między 23 a 26 maja - ostatecznie ustalają ją kraje członkowskie. W Polsce głosowanie do europarlamentu odbędzie się w niedzielę, 26 maja. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 milionów obywateli Unii Europejskiej. Jakie są zasady głosowania w Polsce? Czym zajmuje się europoseł w Parlamencie Europejskim i jak europarlament wpływa na nasze codzienne życie?

Kiedy głosujemy

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą decydować o konkretnym dniu wyborów do  Parlamentu Europejskiego, zgodnie z ich tradycją, ale wszędzie głosowanie musi odbyć się w  tym samym tygodniu. Zwyczajowo głosowanie rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii i  Holandii, gdzie głosuje się w czwartek, a kończy w niedzielę, kiedy to głosowanie odbywa się w większości państw członkowskich. Kiedy odbędą się przyszłoroczne wybory europejskie? W  marcu 2018 roku Rada zaproponowała, by wybory do europarlamentu odbyły się między 23  a 26 maja 2019. 

Zasady głosowania

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły pewną liczbę wspólnych reguł, z których najważniejszy jest obowiązek stosowania jednej z form reprezentacji proporcjonalnej. Każde państwo ma jednak prawo swobodnie decydować o wielu ważnych aspektach procedury głosowania.
Państwa członkowskie mają swobodę m.in. w: wyborze systemu wyborczego, ustalaniu granic okręgów wyborczych, ustalaniu wieku uprawniającego do głosowania, warunków biernego prawa wyborczego (kandydowania w wyborach) zasad prowadzenia kampanii wyborczej.

Liczba posłów

W Parlamencie Europejskim w kadencji 2014-2019 zasiada 751 posłów. Państwa członkowskie uzgodniły, że wyborach w maju 2019 roku, po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, zostanie wybranych 705 europosłów. Chociaż liczba posłów w PE zmniejszy się, to Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach wybierzemy 52 posłów.
Zasada degresywnej proporcjonalności polega na tym, że państwa o większej liczbie ludności mają więcej miejsc niż mniejsze państwa, które otrzymują jednak więcej miejsc, niż wynikałoby to ze ścisłego stosowania zasady proporcjonalności. Oznacza to, że podział miejsc w Parlamencie Europejskim musi odzwierciedlać zmiany demograficzne w państwach członkowskich UE. By  uwzględnić zmiany demograficzne w Unii Europejskiej oraz planowane na marzec 2019 roku wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Parlament Europejski zaproponował nowy podział mandatów, który został potwierdzony przez Radę Europejską (szefów państw i rządów) na szczycie w Brukseli w czerwcu 2018 roku.

Wybory europejskie 2019. Dlaczego warto głosować? Jak Parlament Europejski wpływa na  Twoje życie? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w naszej najnowszej publikacji dostępnej w załączniku. Wersję papierową broszury można otrzymać w naszym biurze w  Zielonej Górze ul. Podgórna 7 pok. 143. 

 

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
Parlament Europejski Parlament Europejski 2018-12-18 08:46
Monika Kujawska - Marszałek
204.67KB Parlament Europejski pobierz

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2018-12-18 08:54:58
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!