Aktualności

Matera i Płowdiw Europejskimi Stolicami Kultury 2019 (2019-01-02)

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2019 przypadnie włoskiem miastu Matera oraz miejscowości Płowdiw w Bułgarii. Zwycięstwo stanowi niepowtarzalną szansę na  zaprezentowanie życia kulturalnego, a także promocję regionu i państwa. Bez wątpienia tytuł ten daje również możliwość skorzystania z funduszy europejskich umożliwiających inwestycje w infrastrukturę kulturalną obu miast.

Idea obchodów Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) zrodziła się 13 maja 1985 roku, podczas spotkania Rady Europejskiej ministrów kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od tego czasu idea ESK stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Komisji Europejskiej. Przeprowadzone przez Komisję Europejską badania nad odbiorem inicjatywy przez społeczność europejską wskazały, iż  wywarła ona korzystny wpływ na rozwój kultury i turystyki w poszczególnych miastach, a także wyzwalała społeczną energię, poczucie dumy i współodpowiedzialności wśród mieszkańców nominowanych miast.

Najważniejszym celem wyboru ESK jest wzmocnienie europejskiej współpracy w  dziedzinie kultury, wspieranie dialogu międzykulturowego, ale także promocja danego miasta - zaprezentowanie jego różnorodności potencjału dziedzictwa, kultury, ludzi…. Corocznie tytuł ten otrzymują inne miasta, na których ogniskuje się w danym roku spojrzenie całej Europy, od 2009 roku dwa miasta, jedno ze „starego” i jedno z „nowego” państwa członkowskiego.

Matera – włoskie miasto położone w regionie Basilicata, w prowincji Matera. Historyczna część miasta, zwana Sassi, obejmuje unikatowe domostwa drążone w skale, jedynie z fasadami murowanymi. W 1993 roku Materę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Płowdiw-  miasto w środkowej Bułgarii, drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto i jedno z najstarszych w kraju. Hasłem przewodnim Płowdiwu jest „Razem – Together”, co jasno wskazuje na jego priorytety: jednoczenie ludzi niezależnie od wieku, religii i  pochodzenia poprzez szeroko pojęte działania kulturalne. Hasło odnosi się również do  harmonii pomiędzy historyczną bazą miasta i wizją przyszłości.

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-01-02 11:29:02
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!