Aktualności

Rekrutacja do symulacji obrad Parlamentu Europejskiego (2019-01-03)

Serdecznie zapraszamy nauczycieli gimnazjów i liceów do udziału waszych uczniów w polsko-niemieckiej symulacji obrad Parlamentu Europejskiego. Tematem przewodnim posiedzenia będzie przyszłość Unii Europejskiej. Symulacja odbędzie się 9 maja 2019 r. w Słubicach i będzie wydarzeniem dwujęzycznym (polsko-niemieckim).

Unia Europejska znajduje się w przełomowym okresie. Z racji grożącego Brexitu, Unia Europejska stoi po raz pierwszy w obliczu utraty jednego z członków. W relacjach z USA, Rosją, Chinami, Bliskim Wschodem i państwami afrykańskimi Unia Europejska zmaga się z wieloma wyzwaniami. W świetle  tego, nasuwa się pytanie o kierunki reform Unii Europejskiej. Co stanie się w praktyce z wolnymi miejscami w Parlamencie Europejskim po Brexicie? Czy mogą istnieć listy międzynarodowe do Parlamentu Europejskiego?

Aby dokonać głębszej analizy i odpowiedzieć na te i inne pytania oferujemy uczniom możliwość wzięcia udziału w polsko-niemieckiej symulacji posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy symulacji poznają przebieg posiedzenia Parlamentu Europejskiego w praktyce. Dowiedzą się również jak w rzeczywistości działa polityka europejska i jak bardzo wymagana jest przy tym wiedza fachowa, sztuka argumentacji i zdolność do kompromisu. 

Zapraszamy zainteresowanych polityką uczniów gimnazjum (klasy III) oraz liceów (preferowane klasy I i II) do udziału w symulacji, która odbędzie się 

w czwartek, 9 maja 2019 r., godz. 9.00 - 17.00

w Collegium Polonicum, ul. Kościuszki 1, 69-100 Słubice 

Podczas wydarzenia uczniowie będą mieli możliwość wcielenia się w rolę posłów do PE.  Przyszłość UE będzie przedmiotem dyskusji na podstawie gotowego wniosku ustawodawczego (projektu sprawozdania). Zawierać on będzie propozycje zmian w UE, które uczniowie omówią we frakcjach, i komisjach. Ostateczna wersja zostanie przyjęta na posiedzeniu plenarnym.

Wydarzenie  przewidziane jest dla 70 polskich i niemieckich uczniów. Zgłoszenie udziału prosimy przesłać do dnia 18 lutego 2019 r.  na załączonym formularzu. Prosimy dołączyć uzasadnienie Państwa uczniów (DIN A4). W przypadku dużej ilości zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo dokonania wyboru.

Proszę zwrócić uwagę na czas trwania symulacji (9:00-17:00). Aby wydarzenie odbyło się z sukcesem konieczne jest, aby wszyscy uczniowie wzięli udział w debacie końcowej.  

Dla uczniów biorących udział w Symulacji oferujemy bezpłatne spotkanie przygotowawcze w  kwietniu 2019 roku. Spotkanie przygotowawcze odbędzie się prawdopodobnie jednego dnia w pierwszym tygodniu kwietnia (1- 4. kwietnia) 2019 r.  W tym dniu uczniowie odwiedzą wystawę Erlebnis Europa (www.erlebnis-europa.eu/) w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Berlinie i wezmą udział w warsztatach na temat podstaw Unii Europejskiej.  Treść warsztatów zostanie przygotowana i przeprowadzona przez przedstawicieli  Junge Europäische Bewegung e.V. – wsporganizatora Symulacji Parlamentu Europejskiego.  Wszystkie spotkania będą przeprowadzone dwujęzycznie i  bezpłatne dla Państwa i uczniów (łącznie z kosztem podrózy Frankfurt (O)- Berlin). 

Symulacja odbędzie się w ramach obchodów Słubicko-Frankfurckiego Dnia Europy 2019. Szczegółowy program dostępny będzie wkrótce.

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
Zgloszenie _SIMEP_PL_2019 Zgloszenie _SIMEP_PL_2019 2019-01-03 11:12
Monika Kujawska - Marszałek
130.17KB Zgloszenie _SIMEP_PL_2019 pobierz

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-03-19 13:41:39
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!