Aktualności

Włochy zablokowały stanowisko UE ws. Wenezueli (2019-02-05)

Unia Europejska nie przyjęła wspólnego stanowiska dotyczącego sytuacji w Wenezueli. Nie uznała także lidera opozycji Juana Guaido za tymczasowego prezydenta kraju. Wydanie unijnego oświadczenia zablokowały Włochy.

Juana Guaido za prezydenta uznały spośród państw członkowskich Unii Europejskiej Austria, Dania, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwecja oraz Wielka Brytania. To prawie połowa krajów wchodzących w skład UE. Nie udało się jednak przyjąć jednolitego stanowiska całej Unii w tej sprawie. Sprzeciwiły się temu Włochy.

Włochy: Nie popieramy ani Maduro ani Guaido

Ustalony przez unijnych ministrów spraw zagranicznych tekst unijnego oświadczenia nie mówił o uznaniu Guaido za wenezuelskiego prezydenta, ale pozostawiał to w gestii poszczególnych państw członkowskich. Dla Włoch jednak jakiekolwiek stanowisko w sprawie kryzysu politycznego w Wenezueli było nie do przyjęcia.

Rzym przekonywał, że nie należy sankcjonować sytuacji, w której ktokolwiek sam ogłasza się głową państwa. Zdaniem Włochów należało jedynie naciskać na przeprowadzenie w Wenezueli przyspieszonych wyborów. Z powodu sytuacji w Wenezueli doszło nawet do spięcia wewnątrz włoskiej koalicji.

Za poparciem rezolucji opowiadała się prawicowa Liga, a przeciw był populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd. „Nie uznajemy ani Nicolasa Maduro, ani Juana Guaido” – tłumaczył wiceszef włoskiej dyplomacji Manlio Di Stefano. Przestrzegał też przed „błędem popełnionym w Libii”. Społeczność międzynarodowa uznała jeden z samozwańczych ośrodków władzy powstałych po obaleniu Muammara Kadafiego, ale nie ustrzegło to kraju przed wojną domową.

 

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-02-05 12:01:42
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!