Aktualności

Drugi dialog obywatelski dla młodzieży z Polski i Niemiec (2019-04-11)

Ponad 130 uczestników zgromadził ponadnarodowy polsko – niemiecki dialog obywatelski, który odbył się 11 kwietnia w Cottbus. To już drugie spotkanie młodzieży w ramach projektu Komisji Europejskiej transgranicznych dialogów obywatelskich skierowanych do mieszkańców Unii Europejskiej. Spotkanie na Brandenburskim Uniwersytecie Technicznym adresowane było do młodzieży z rejonów przygranicznych i miało zachęcić do dyskusji oraz wymiany poglądów na temat przyszłości Zjednoczonej Europy oraz promować aktywną postawę podczas majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Pierwsze spotkanie w ramach cyklu dialogów odbyło się 4 marca w Zielonej Górze, ostatnie zaplanowano na 6 maja w Guben.

Do dyskusji z młodzieżą zostali zaproszeni eksperci, pracownicy Komisji Europejskiej oraz nauczyciele akademiccy. O nowych wyzwaniach stojących przed Unią Europejską w kontekście zapisów „Białej Księgi” rozmawiali zaproszeni eksperci: Reinhard Hönighaus oraz Piotr Świtalski - rzecznicy prasowi Komisji Europejskiej w Niemczech i Polsce, Carsten Jacob - dyrektor biura Euroregionu Sprawa-Nysa-Bóbr oraz dr hab. n. praw. Jan Hoffmann - zastępca dyrektora Centrum Nauk Prawnych i Administracyjnych BTU Cottbus.

Po części panelowej uczestnicy wzięli udział w moderowanych dyskusjach, podczas których rozmawiano o priorytetach przyszłego budżetu Unii Europejskiej. Pierwsza grupa rozważała zwiększenie nakładów na politykę migracyjną i obronną lub na wewnętrzną spójność i rolnictwo. Druga grupa dyskutowała czy priorytetem powinno być wzmacnianie strefy euro z 19 państwami członkowskimi czy też należy inwestować w mobilność młodzieży we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej. Trzecia dyskusja dotyczyła zwiększenia nakładów na fundusze strukturalne oraz rolnictwa lub doinwestowania badań i gospodarki cyfrowej. Ostatnia grupa dyskutowała na temat uzależnienia w przyszłości dostępu do funduszy Unii Europejskiej od spełniania warunków takich jak demokracja, równouprawnienie, praworządność i poszanowanie praw człowieka.

Dialogi obywatelskie mają stanowić szeroką przestrzenią do wyrażenia własnych opinii i  postaw. Ich zadaniem ma być podniesienie poziomu zaangażowania i uczestnictwa obywateli w  demokratycznym funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zwiększenie ich świadomości, co do roli, jaką mogą odgrywać w kształtowaniu polityki europejskiej, a tym samym w kształtowaniu przyszłości Europy.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Drugi dialog obywatelski dla młodzieży z Polski i Niemiec

Drugi dialog obywatelski dla młodzieży z Polski i Niemiec
Drugi dialog obywatelski dla młodzieży z Polski i Niemiec
Drugi dialog obywatelski dla młodzieży z Polski i Niemiec
Drugi dialog obywatelski dla młodzieży z Polski i Niemiec
Drugi dialog obywatelski dla młodzieży z Polski i Niemiec

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-04-11 20:41:04
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!