Aktualności

Cottbus odkryte (2019-04-11)

Uczestnicy polsko-niemieckiego dialogu obywatelskiego, mieli okazję przed dyskusją o  przyszłości Unii Europejskiej poznać miejsce, w którym zorganizowany został drugi z  cyklu dialogów transgranicznych: urokliwe miasto Cottbus – kulturalną stolicę Dolnych Łużyc.

Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od Parku w Branitz, który jest szczytowym osiągnięciem księcia Pücklera – ogrodnika i artysty. Na równinnym terenie ukształtował artystycznie rzeźbę terenu, zasadził grupy drzew i krzewów ozdobnych. Oryginalnym symbolem parku krajobrazowego są piramidy. Jedna z nich nazwana Tumulusem jest jego grobowcem.

Spacerując po rynku wokół starych, idealnie utrzymanych kamienic, naszą uwagę przykuły tabliczki z nazwami ulic w dwóch językach: niemieckim i łużyckim (przykład: Lausitzer Straße/Łužyska droga). Język łużycki jest już zapominany (obecnie posługuje się nim ok. 150 tys. ludzi), niemniej w Cottbus - będącym kulturalną stolicą Dolnych Łużyc – tradycje łużyckie są mocno kultywowane. Młodzież poznała również sylwetkę Pocztyliona, który jest symbolem miasta. W dawnych czasach właśnie tutaj krzyżowały się pocztowe szlaki.

Na koniec zwiedzania udaliśmy się do BTU czyli Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego, gdzie rozpoczął się drugi dialog obywatelski skierowany do młodzieży z Polski i Niemiec. Pomysłodawcą dialogów transgranicznych jest Komisja Europejska. Cykl trzech polsko-niemieckich dialogów odbywających się od marca do maja 2019 roku współorganizowany jest przez Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Zielonej Górze i  Guben. Każdorazowo młodzież ma okazję uczestniczyć w dialogach oraz poznać miasto, w  którym aktualnie organizowane jest spotkanie. Do tej pory dialogi zorganizowano w Zielonej Górze i Cottbus. Ostatnie spotkanie odbędzie się w Guben.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Cottbus odkryte

Cottbus odkryte
Cottbus odkryte
Cottbus odkryte
Cottbus odkryte
Cottbus odkryte

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-04-11 20:45:19
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!