Aktualności

Wybory europejskie już 26 maja (2019-05-23)

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja 2019 roku. Głosy oddawać będzie można od godziny 7 do 21. W całej Unii Europejskiej wybory odbywają się w dniach 23-26 maja.

Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych tworzonych na podstawie spisu wyborców obejmującego osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy. Lokale wyborcze można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

W najbliższą niedzielę wybierzemy 52 polskich posłów do Parlamentu Europejskiego – o jednego więcej niż w wyborach w 2014 r. Do czasu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej funkcję obejmie 51 posłów.

Wyniki wyborów będą podawane na żywo na stronie www.wybory-europejskie.eu w miarę ich ogłaszania w niedzielę 26 maja i w następnych dniach.

W dniach następujących bezpośrednio po ogłoszeniu wyników nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego formują grupy polityczne, co może wymagać zawiązywania wielostronnych sojuszy i układów. Następnie, podczas pierwszej sesji plenarnej, nowy Parlament wybiera swojego przewodniczącego. W dalszych krokach Parlament wybiera nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, a następnie przesłuchuje i zatwierdza całą Komisję.

Chcesz wiedzieć więcej? Informacje o Parlamencie Europejskim i wyborach można znaleźć nawww.wybory-europejskie.eu.

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-05-23 12:43:05
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!