Aktualności

Lekcja w Nowej Soli (2019-06-11)

Lekcja promująca wiedze o kulturze i tradycjach Hiszpanii odbyła się na statku wycieczkowym Laguna, który wyruszył w rejs po Odrze z portu w Nowej Soli. Lekcja została zorganizowana przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra oraz nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Wybór tematu spotkania nie  był przypadkowy- grupa kadry pedagogicznej Ośrodka weźmie już po raz drugi udział w mobilności kadry w ramach programu Erasmus+. Szkolenie odbędzie się właśnie w Hiszpanii.

W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję poznać podstawowe zwroty w języku hiszpańskim, posłuchać hiszpańskiej muzyki: zarówno tej popularnej w wykonaniu m.in. Alvaro Soler jak i  zapoznać się z klasycznymi dźwiękami flamenco. Poznaliśmy szalone budowle Antonio Gaudiego i nowoczesną bryłę Muzeum Guggenheima w Bilbao. Mogliśmy na chwilę poczuć emocje piłkarskie wprost ze stadionu Santiago Bernabeu czy Camp Nou i dowiedzieć się na czym polega padel- drugi najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Hiszpanii. Nie zabrakło informacji o topowych malarzach hiszpańskich: Dalim i Picassie oraz znanych na całym świecie aktorach pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego: Antonio Banderasie czy Penelopie Cruz.

Dzięki pozyskanym środkom unijnym w latach 2006–2007 wraz z powstaniem ściany przeciwpowodziowej przystąpiono do prac nad budową nowosolskiego portu pasażerskiego wraz z wielkim zapleczem rekreacyjno - turystycznym nad Odrą. U wejścia do kanału portowego postawiono kładkę łączącą miasto z przystanią kajakową, a nabrzeże przystosowano do obsługi statków pasażerskich. W 2007 r. w 10-rocznicę „wielkiej wody” wszystkich mieszkańców Nowej Soli, którzy bronili miasta przed zalaniem uhonorowano pomnikiem, przestawiającym zmęczonego mężczyznę, u którego stóp leży worek piasku. Dziś port rzeczny przeżywa swój rozkwit i jest najbardziej efektowną wizytówką Nowej Soli.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Lekcja w Nowej Soli

Lekcja w Nowej Soli
Lekcja w Nowej Soli
Lekcja w Nowej Soli
Lekcja w Nowej Soli
Lekcja w Nowej Soli

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-06-11 13:52:17
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!