Aktualności

Drezno- „Florencja nad Łabą” (2019-06-15)

W ramach projektu lekcji europejskich w terenie realizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra grupa uczniów, rodziców i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nowej Soli wybrała się na wycieczkę do Drezna. Przemierzając starówkę poznaliśmy historię najstarszych budynków będących świadectwem panowania lubujących się w przepychu władców Saksonii.

Podczas spaceru po centrum Drezna zwiedziliśmy najważniejszą świątynię ewangelicką miasta- kościół Najświętszej Maryi Panny Frauenkirche, który został doszczętnie zniszczony w trakcie alianckich nalotów dywanowych w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku. Do 1993 roku w miejscu świątyni leżała sterta gruzu. Za pomocą najnowszych programów komputerowych stworzono trójwymiarowy obraz kościoła i rozpoczęto mozolną 12- letnią rekonstrukcję. To właśnie z tego powodu fasada budynku ma ciemniejszy (oryginalne elementy) i jaśniejszy (nowe elementy) kolor. Na trasie wycieczki nie zabrakło najbardziej rozpoznawalnego zabytku Drezna, pałacu Zwinger, stanowiącego perłę sztuki barokowej w Europie oraz opery Sempere trzeciej co do wielkości sceny muzycznej w Europie. Ochłody szukaliśmy w Grosser Garten, w którym współcześnie znajduje się ogród botaniczny i zoologiczny. Ciekawym miejscem na mapie Drezna jest również mleczarnia Pfunda założona w drugiej połowie XIX wieku, która po dziś dzień funkcjonuje jako sklep z produktami spożywczymi i zachwyca swoim wyglądem: wnętrze sklepu wyłożone jest w całości kaflami przedstawiającymi sielskie scenki rodzajowe. Na zakończenie zwiedziliśmy Pałac Moritzburg- malowniczą letnią rezydencję Augusta II Mocnego położoną na wyspie wśród licznych jezior i lasów.

Lekcje europejskie w terenie mają na celu przybliżyć uczniom kulturę i tradycje wybranych miast z krajów Unii Europejskiej i dać możliwość doświadczania w praktyce korzyści wynikających z integracji europejskiej.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Drezno- „Florencja nad Łabą”

Drezno- „Florencja nad Łabą”
Drezno- „Florencja nad Łabą”
Drezno- „Florencja nad Łabą”

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-06-15 09:01:13
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!