Aktualności

Hiszpańska fiesta w Nowej Soli (2019-06-19)

Spotkanie z malarstwem hiszpańskim, kulturą i tradycją okraszone aromatyczną kuchnią z rejonu Półwyspu Iberyjskiego to atrakcje wieczoru hiszpańskiego zorganizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Nowej Soli przy współpracy Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra. 

Wydarzeniu patronowała także Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli, w której odbyło się spotkanie. Hiszpania to europejski kraj z ogromnym dorobkiem kulturalnym. Na przestrzeni wieków nie brakowało tu wybitnych artystów rzeźbiarzy czy malarzy. Wśród nich można wymienić: El Greco, Salvadora Dali czy Pabla Picasso. Wykład o malarstwie hiszpańskim wygłosił Zbigniew Szymoniak - krytyk sztuki, pedagog, uczeń jednego z najwybitniejszych artystów polskich prof. Tadeusza Brzozowskiego. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać więc prace Pabla Picasso - prekursora kubizmu, malarza, którego dorobek artystyczny jest doceniany na całym świecie. Artysta zasłynął nietuzinkowym wykorzystywaniem w malarstwie figur geometrycznych. Inny hiszpański malarz, ogromnie doceniany do dziś, to prawdziwym geniusz surrealizmu Salvador Dali. Do najbardziej znanych obrazów surrealistycznych tego artysty zalicza się  obraz „Płonąca Żyrafa” czy „Trwałość pamięci”. Mówiąc o malarstwie hiszpańskim nie sposób nie przypomnieć kunsztu  przedstawiciela manieryzmu o pseudonimie artystycznym „El Greco”. Najbardziej znanym dziełem tego ucznia Tycjana jest obraz zatytułowany „Widok Toledo”.

Na koniec uczestnicy wieczoru hiszpańskiego mogli sprawdzić swoje umiejętności artystyczne na warsztatach plastycznych, które poprowadziła Dorota Tyborowska. Niezwykłe kształty i wzoru powstały na torbach ekologicznych, które stały się w ten sposób prawdziwą sztuką użytkową.  Słodki poczęstunek w stylu hiszpańskim zakończył gorącą fiestę, w której wzięło udział blisko 50 przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowej Soli i zaproszonych gości.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Hiszpańska fiesta w Nowej Soli

Hiszpańska fiesta w Nowej Soli
Hiszpańska fiesta w Nowej Soli
Hiszpańska fiesta w Nowej Soli
Hiszpańska fiesta w Nowej Soli
Hiszpańska fiesta w Nowej Soli

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-06-19 09:49:19
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!