Aktualności

Europejski Festiwal Filmowy (2019-10-24)

Wczoraj zakończyła się IX edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Od kilku lat współorganizatorem wydarzenia jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra. Tegoroczna edycja festiwalu odbywała się pod hasłem „Złączyć się z narodem” i nawiązywała do historii naszego regionu.

Festiwal zapoczątkowała wycieczka po Gorzowie Wlkp. śladami pionierów, którzy po wojnie zasiedlali miasto. Na trasie spaceru z przewodnikiem znalazły się charakterystyczne obiekty dla historii miasta m.in.: Pomnik Nauczycieli w Parku Róż, powojenna siedziba Starostwa Powiatowego, mury miejskie, budynek WOM, siedziba Urzędu Miasta czy Pomnik Pionierów.

W ramach festiwalu zaprezentowane zostały dwa filmy dokumentalne:

„Złączyć się z narodem” z 2018 r.

Wypędzeni ze swych domów, stłoczeni ciasno w wagonach, w skrajnych warunkach przewiezieni tysiące kilometrów tam, gdzie niebo łączy się z ziemią, jako wrogi, antysowiecko nastawiony „element”, represjonowani i zmuszani do katorżniczej pracy. Przez dziesięciolecia zapomniani w ojczyźnie, a dziś przez wielu postrzegani jako „przybysze ze wschodu”. Mimo wszystko zdołali zachować i przekazać swoim potomkom tradycje, wiarę i marzenia o powrocie do kraju swych przodków. Nasi bohaterowie to rodziny polskich zesłańców wywiezionych do Kazachstanu, których losy i nadzieje przedstawione zostały w filmie. Czy jako społeczeństwo potrafimy ich zaakceptować, zrozumieć i szanować? Czy potrafimy sprawić, by poczuli się jak w  domu, którego tak długo nie mogli odzyskać? Film składa się z trzech części a każda przedstawiona historia jest pełna wzruszeń i emanuje tęsknotą za Ojczyzną. Nie jeden raz ściska widza za gardło. Opowieść o dramatycznej rzeczywistości która ich spotkała i z którą przyszło im  się zmierzyć, stawia ich niemalże w pozycji bohaterów.

„Losy zesłańców Sybiru” z 2008 r.

Film dokumentalny przygotowany przez Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie prezentujacy historię czterech masowych zsyłek Polaków w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941, tragiczne losy na Syberii i zawiłe drogi powrotu do Ojczyzny po ich zakończeniu.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Europejski Festiwal Filmowy

Europejski Festiwal Filmowy
Europejski Festiwal Filmowy
Europejski Festiwal Filmowy

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-10-24 14:04:55
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!