Aktualności

Podsumowanie warsztatów świątecznych (2019-12-17)

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra zakończył cykl warsztatów świątecznych w lubuskich szkołach. To przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, które są jednym z najważniejszych wydarzeń w roku dla mieszkańców Unii Europejskiej. 

Tradycyjnie tuż przed świętami konsultanci Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra przeprowadzają w szkołach warsztaty o zwyczajach świątecznych mieszkańców krajów europejskich. Poszczególne kraje kultywują różne tradycje. Są jednak zwyczaje, które pozostają wspólne dla całej Europy. Na pomysł, by choinkę wstawić do mieszkania i ubrać w  błyskotki, wpadli Niemcy. Po raz pierwszy opisano ten zwyczaj w mieście Brema, w 1597 roku. Pomysł tak się spodobał w innych krajach, że choinka stała się radosnym symbolem świąt. Z  kolei Austriakom zawdzięczamy jedną z najbardziej znanych kolęd  „Cicha noc, święta noc”. Oprócz prezentacji o historii i tradycji świąt, dzieci własnoręcznie wykonywały ozdoby choinkowe: bombki, aniołki, gwiazdki oraz przygotowywały kartki świąteczne. Na początku grudnia część uczestników miała okazję wykonać własnoręcznie kalendarze adwentowe, które umilają dzieciom czas oczekiwania na święta. Pierwsze bożonarodzeniowe warsztaty po  europejsku odbyły się w Szkole Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze, cykl zakończyło spotkanie z uczniami Zespołu Edukacyjnego Nr 2 W Zielonej Górze.

Oprócz warsztatów w szkołach zorganizowane zostały niedzielne warsztaty skierowane do rodzin z dziećmi, które odbyły się w zielonogórskiej Parafii Św. Stanisława Kostki, podczas których ozdabiane były tradycyjne pierniczki. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy również integracyjne warsztaty świąteczne z udziałem uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, którzy odwiedzili swoich kolegów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nowej Soli i wspólnie wykonywali świąteczne dekoracje. Premierę w tym roku miały również warsztaty zorganizowane w zielonogórskiej Mediatece dla matek i dzieci z Domu Matki i  Dziecka z Zakładu Karnego w Krzywańcu. Łącznie w świątecznych spotkaniach udział wzięło 500 dzieci.

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Podsumowanie warsztatów świątecznych

Podsumowanie warsztatów świątecznych
Podsumowanie warsztatów świątecznych
Podsumowanie warsztatów świątecznych
Podsumowanie warsztatów świątecznych

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2019-12-17 13:33:50
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!