Aktualności

Dzień Europy w Dwumieście (2020-03-11)

Frankfurcko – Słubickie Centrum Kooperacji wspólnie z Punktami Informacji Europejskiej Europe Direct z Zielonej Góry oraz Frankfurtu nad Odrą organizują 11 maja 2020 r. w Słubicach symulację posiedzenia Parlamentu Europejskiego dla młodzieży z  Polski i Niemiec. Właśnie ruszyła rekrutacja uczestników do udziału w projekcie. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie jeden z sześciu priorytetów nowej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen: Europejski Zielony Ład. Młodzież zmieniając się na jeden dzień w europosłów będzie mogła szukać rozwiązań i  zgłaszać swoje pomysły w zakresie zmiany klimatu, które spowodują, że Europa stanie się do 2050 roku pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem.

Zmiany klimatu, choć od dawna są przedmiotem badań, pozostają poza sferą polityczną lub nie są uznawane za priorytet. Niestety, ignorowanie tego problemu zaczyna ukazywać swoje dramatyczne konsekwencje. Unia Europejska chce stać się wiodącym graczem w dziedzinie polityki ochrony środowiska i klimatu. Jednym z  największych wyzwań jest Europejski Zielony Ład- plan zbudowania zrównoważonej gospodarki w Unii Europejskiej. Obejmuje to wiele działań we wszystkich sektorach oraz cel, jakim jest stanie się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 roku. Jak Unia Europejska może osiągnąć ten cel, nie dyktując państwom członkowskim wszystkiego? W jaki sposób polityka europejska i krajowa mogą współdziałać na rzecz osiągnięcia tego celu i zawsze uwzględniać różnorodność europejską? 

Aby dokonać głębszej analizy i odpowiedzieć na te i inne pytania oferujemy uczniom możliwość wzięcia udziału w polsko-niemieckiej symulacji posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy symulacji poznają przebieg posiedzenia Parlamentu Europejskiego w praktyce. Dowiedzą się również jak w rzeczywistości działa polityka europejska i jak bardzo wymagana jest przy tym wiedza fachowa, sztuka argumentacji i zdolność do kompromisu.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy 70 uczniów szkół średnich z Polski i Niemiec. Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego odbędzie się 11 maja 2020 r. w Słubicach w Collegium Polonicum. Podczas wydarzenia uczniowie będą mieli możliwość wcielenia się w rolę posłów do Parlamentu Europejskiego i przeprowadzą dyskusje we frakcjach i komisjach a następnie na posiedzeniu plenarnym. Tematem przewodnim będzie Europejski Zielony Ład.

Dla uczniów biorących udział w symulacji przygotowaliśmy warsztaty na temat podstaw wiedzy o Unii Europejskiej oraz procedur symulacji. Treść warsztatów zostanie przygotowana i  przeprowadzona przez Junge Europäische Bewegung e.V. wspólnie z Centrum Informacji Europejskiej Europe Direct we Frankfurcie nad Odrą i Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct-Zielona Góra. Wszystkie wydarzenia są dwujęzyczne.

Po zakończeniu symulacji uczniowie (delegacja licząca około 10-15 osób) mają możliwość uczestnictwa w końcowym wydarzeniu Dnia Europy 2020 i zaprezentowania wyników symulacji w krótkim podsumowaniu przedstawicielom Komisji Europejskiej. Wydarzenie odbędzie się wieczorem 11 maja 2020 rw Logensaal Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Symulacja odbędzie się w ramach obchodów Słubicko-Frankfurckiego Dnia Europy 2020. Szczegółowy program wydarzenia będzie dostępny wkrótce.

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2020-03-11 09:47:56
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!