Dane kontaktowe
Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra
ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra
Nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła swój zespół i nową strukturę tej instytucji w kolejnej kadencji. –„Komisja pod moim przewodnictwem będzie działać w sposób geopolityczny i konsekwentnie prowadzić zrównoważoną politykę”– powiedziała von der Leyen. Działania nowej Komisji będą odzwierciedleniem priorytetów i ambicji określonych w wytycznych politycznych. „Postrzegam pięć najbliższych lat jako szansę dla Europy — by mierzyć wyżej na gruncie lokalnym, tak aby przewodzić na świecie- stwierdziła von der Leyen w swoim programie.
6 priorytetów Komisji Europejskiej
Europa stanie się do 2050 r. pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem jest największym wyzwaniem i szansą naszych czasów. Aby osiągnąć ten cel, Komisja Europejska przedstawiła Europejski Zielony Ład– ambitny pakiet środków, które powinny umożliwić europejskim obywatelom i przedsiębiorstwom czerpanie korzyści ze zrównoważonej zielonej transformacji. Środki, którym towarzyszy wstępny plan najważniejszych działań, obejmują m.in. ambitne ograniczenie emisji, inwestowanie w nowatorskie badania i innowacje oraz ochronę środowiska naturalnego w Europie. Europejski Zielony Ład może stać się nową strategią wzrostu gospodarczego dla UE dzięki inwestycjom w technologie ekologiczne, zrównoważone rozwiązania i nowe przedsiębiorstwa. Zaangażowanie społeczeństwa i wszystkich zainteresowanych stron ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całej inicjatywy. Europejski Zielony Ład wytycza drogę ku uczciwej i zgodnej z zasadami sprawiedliwości społecznej transformacji. Działania zaplanowano w taki sposób, aby żadna osoba ani żaden region nie pozostały w tyle w nadchodzącym okresie wielkiej transformacji.
Europejski Zielony Ład zawiera plan działań umożliwiających:
Omówiono w nim konieczne inwestycje i dostępne narzędzia finansowe oraz wyjaśniono, w jaki sposób zapewnić transformację, która będzie sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społecznemu.
Do 2050 r. UE stanie się kontynentem neutralnym dla klimatu. W tym celu zaproponowaliśmy europejskie prawo o klimacie, aby przekształcić to zobowiązanie polityczne w zobowiązanie prawne i pobudzić inwestycje.
Osiągnięcie tego celu będzie wymagało działań we wszystkich sektorach naszej gospodarki, takich jak:
• inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska
• wspieranie innowacji przemysłowych
• wprowadzanie czystszych, tańszych i zdrowszych form transportu prywatnego i publicznego
• obniżenie emisyjności sektora energii
• zapewnienie większej efektywności energetycznej budynków
• współpraca z partnerami międzynarodowymi w celu poprawy światowych norm środowiskowych.
UE zapewni również wsparcie finansowe i pomoc techniczną dla ludzi, przedsiębiorstw i regionów najbardziej odczuwających skutki przejścia na gospodarkę ekologiczną. Służyć temu będzie mechanizm sprawiedliwej transformacji, w ramach którego najbardziej dotknięte regiony mają otrzymać 100 mld euro w latach 2021–2027.
Europejczycy i przedsiębiorstwa w UE mogą dobrze prosperować tylko wtedy, gdy gospodarka im służy. Jedyna w swoim rodzaju społeczna gospodarka rynkowa Unii Europejskiej umożliwia rozwój gospodarczy i zmniejszenie ubóstwa i nierówności. Przy stabilnej sytuacji w Europie gospodarka może w pełni reagować na potrzeby obywateli UE. W tym celu zasadnicze znaczenie ma wzmocnienie małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią trzon gospodarki UE. Konieczne jest również dokończenie tworzenia unii rynków kapitałowych i pogłębienie unii gospodarczej i walutowej.
Obszary działalności
Technologia cyfrowa zmienia życie ludzi. Unijna strategia cyfrowa ma służyć temu, by transformacja cyfrowa przyniosła korzyści Europejczykom i przedsiębiorstwom, a jednocześnie ma pomóc w osiągnięciu do 2050 r. celu neutralności klimatycznej Europy. Strategie UE w dziedzinie sztucznej inteligencji i danych mają więc zachęcać przedsiębiorstwa do korzystania z tych nowych technologii i rozwijania ich, a równocześnie mają zagwarantować, że nowe technologie zasłużą sobie na zaufanie ze strony obywateli.
Obszary działalności -
Europa, która chroni, musi również stać na straży wymiaru sprawiedliwości i podstawowych wartości UE. Zagrożenia dla praworządności podważają prawne, polityczne i gospodarcze podstawy naszej Unii. Praworządność jest kluczowym elementem wizji Unii przedstawionej przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen – Unii opartej na równości, tolerancji i sprawiedliwości społecznej. Komisja utworzy kompleksowy europejski mechanizm praworządności i co roku będzie w ramach tego mechanizmu przedstawiać obiektywne sprawozdanie na temat aktualnej sytuacji w zakresie praworządności w całej Unii. Silne granice, modernizacja systemu azylowego UE oraz współpraca z krajami partnerskimi mają duże znaczenie dla nowego kierunku w dziedzinie migracji.
Obszary działalności:
Komisja Europejska opowiada się za multilateralizmem i opartym na zasadach porządkiem globalnym. UE powinna pełnić bardziej aktywną rolę i donośniej zabierać głos na arenie międzynarodowej. Silna, otwarta i sprawiedliwa polityka handlowa, dzięki której Europa jest atrakcyjnym miejscem dla biznesu, ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia roli UE jako światowego lidera przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższych standardów w zakresie ochrony klimatu, środowiska i warunków pracy. Europejskie przywództwo oznacza również ścisłą współpracę z krajami sąsiadującymi i partnerami, wprowadzenie kompleksowej strategii na rzecz Afryki i potwierdzenie europejskiej perspektywy krajów Bałkanów Zachodnich. Komisja chce osiągnąć skoordynowane podejście do działań zewnętrznych – od pomocy rozwojowej po wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. Podejście takie ma zapewnić Europie silniejszą i jednolitą pozycję na świecie.
Obszary działalności
Prężności naszej demokracji dowodzi rekordowo wysoka frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Europejczycy muszą jednak odgrywać większą rolę w procesie decyzyjnym i brać aktywniejszy udział w określaniu priorytetów UE. Konferencja na temat przyszłości Europy umożliwi im zabranie głosu w sprawach, które są ważne dla UE. Aby chronić naszą demokrację przed ingerencją z zewnątrz, potrzebujemy wspólnego podejścia i wspólnych norm w celu rozwiązania takich problemów, jak dezinformacja czy mowa nienawiści w internecie. Komisja będzie dalej umacniać swoje partnerstwo z Parlamentem Europejskim, który jest głosem obywateli, poprzez zapewnienie jego zaangażowania na wszystkich etapach negocjacji międzynarodowych, jak również zagwarantowanie przejrzystości i uczciwości w trakcie całego procesu legislacyjnego.
Obszary działalności
Więcej informacji o priorytetach Komisji europejskiej tutaj: