Aktualności

Przywódcy państw UE uzgodnili zakres współpracy w walce z koronawirusem (2020-03-11)

Przywódcy państw UE podczas trzygodzinnej telekonferencji we wtorek uzgodnili zakres współpracy w przeciwdziałaniu epidemii Covid-19. Komisja Europejska zapowiedziała stworzenie wartego 25 mld euro funduszu, który ma złagodzić wpływ koronawirsua na unijną gospodarkę.

ak powiedział na briefingu prasowym po telekonferencji szef Rady Europejskiej Charles Michel, szefowie państw i rządów wymienili się informacjami oraz określili cztery priorytety.

Pierwszy to ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. "Państwa członkowskie uzgodniły, że zdrowie naszych obywateli jest priorytetem, a metody (walki z epidemią) powinny opierać się na wiedzy naukowej i medycznej. Środki muszą być proporcjonalne, aby nie miały nadmiernych konsekwencji dla naszych społeczeństw" - przekazał Michel.

Drugi priorytet to, jak powiedział, zapewnienie dostępu do sprzętu medycznego. Zaznaczył, że Komisja Europejska dokona analizy potrzeb i zaproponuje inicjatywy, mające na celu zapobieganie niedoborom.

"Komisja poinformowała, że będzie nadal współpracować z branżą (medyczną - PAP) i realizować wspólne zamówienia publiczne. Ponadto Komisja zamierza zakupić środki ochrony indywidualnej za pośrednictwem mechanizmu RescEU. Szczególną uwagę należy zwrócić na maseczki i respiratory" - zaznaczył.

Przywódcy podkreślili też konieczność prowadzenia intensywniejszych badań nad znalezieniem szczepionki. Komisja Europejska zmobilizowała już 140 mln euro na ten cel z unijnych funduszy.

Michel powiedział, że UE położy też nacisk na zwalczanie konsekwencji społeczno-ekonomicznych kryzysu. "Jesteśmy gotowi skorzystać ze wszystkich niezbędnych instrumentów" - podkreślił, dodając, że chodzi m.in. o wsparcie dla małych i średnich firm, określonych sektorów, oraz pracowników.

"Konieczne będzie elastyczne stosowanie przepisów UE, w szczególności w odniesieniu do pomocy państwa oraz paktu stabilności i wzrostu" - wyjaśnił.

Podczas telekonferencji przywódcy podkreślili potrzebę współpracy, wspólnego europejskiego podejścia i ścisłej koordynacji z Komisją Europejską.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała, że ministrowie zdrowia i ministrowie spraw wewnętrznych mają prowadzić codziennie konsultacje, aby zapewnić odpowiednią koordynację działań.

Powiedziała też, że UE uruchomi fundusz inwestycyjny o wartości 25 mld euro, aby złagodzić wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę. Zaznaczyła, że z tej kwoty 7,5 mld euro będzie dostępnych bardzo szybko.

Nie odpowiedziała jednak na pytania o komentarz do decyzji niektórych państw unijnych o zamknięciu granic z Włochami. Taką decyzję podjęły rządy Austrii i Słowenii.

Z Brukseli Łukasz Osiński

PAP

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2020-03-11 10:01:28
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!