Dane kontaktowe
Punkt Informacji Europejskiej
Europe Direct - Zielona Góra
ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra
Woda i jej znaczenia dla życia i przyrody to temat kolejnych warsztatów ekologicznych odbywających się, w ramach półkolonii letnich dla dzieci, w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze. Partnerem wydarzenia jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Zielona Góra, który promuje postawy przyjazne środowisku oraz Europejski Zielony Ład.
Celem zajęć było pokazanie ogromnej roli wody i jej właściwości. W trakcie ćwiczeń laboratoryjnych dzieci wykonywały eksperymenty, dzięki którym poznawały między innymi metody filtracji wody.
W trosce o wodę w UE
Woda to podstawowy element życia, niezbędny zarówno dla ludzkości, jak i dla całej reszty świata ożywionego. Wszyscy jej potrzebujmy i to nie tylko do picia. Nasze rzeki, jeziora, wody przybrzeżne i morskie oraz wody podziemne to cenne zasoby, które należy chronić.
Woda jest przez nas wykorzystywana jako źródło i czynnik wzrostu gospodarczego i dobrobytu – w rolnictwie, połowach do celów handlowych, wytwarzaniu energii, produkcji towarów, transporcie i turystyce. Obecność zasobów wodnych ma wpływ na decyzje o miejscu osiedlenia się i sposobie wykorzystywania gruntów. Woda jest zasadniczym elementem naturalnych ekosystemów i regulacji klimatu. Naukowcy ostrzegają, że w nadchodzącym stuleciu, ze względu na topnienie lodowców i coraz częstsze susze w regionach, takich jak region Morza Śródziemnego, dostęp do czystej wody pitnej może ulec ograniczeniu. To z kolei doprowadzi do ograniczenia ilości wody dostępnej na potrzeby nawadniania i produkcji żywności. Zmianie ulegnie równocześnie struktura opadów i reżim przepływu rzek. Zanieczyszczenie wody i jej niedobór stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i jakości życia.
W 2000 r. UE poczyniła przełomowy krok, przyjmując ramową dyrektywę wodną, ustanawiającą prawny obowiązek ochrony i przywracania jakości wód w Europie.
Niedobór wody
Europa nie jest powszechnie uważana za suchy kontynent, zaskakujący może więc wydać się fakt, że blisko połowa ludności UE żyje w krajach odczuwających deficyt wody, w których pobór z istniejących źródeł słodkiej wody jest zbyt wysoki. Problem niedoboru wody dotyczy 33 dorzeczy w Europie. Innym poważnym problemem są zanieczyszczenia. Niebezpieczne chemikalia przedostają się do wód europejskich z różnych punktowych lub rozproszonych źródeł zanieczyszczeń, w tym z zakładów przemysłowych, użytków rolnych i wysypisk śmieci. Szczególnie niebezpieczne są substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, ponieważ mogą szkodzić ludziom i organizmom żywym.
Powiązana galeria zdjęć: