Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 684527144,
tel. +48 881 969 648,
tel. +48 881 969 646,
fax. +48 684527180

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Akademia Europejska- bezpłatne szkolenia dla nauczycieli (2020-11-05)

Fundacja Schumana oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zapraszają do udziału w Akademii Europejskiej – cyklu seminariów on-line o tematyce europejskiej. Czym jest Akademia Europejska? Akademia to kurs online, którego celem jest poszerzenie wiedzy osób pracujących z młodzieżą na temat funkcjonowania Unii Europejskiej, w tym podejmowanych przez nią aktualnie działań. 

Kurs będzie składał się z ośmiu, 90-cio minutowych spotkań on-line, zorganizowanych w okresie grudzień 2020 – maj 2021. Zgłoszenia przyjmowane są do 13 listopada. 

Kto może wziąć udział w Akademii? Kurs przeznaczony jest dla:

• nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych;

• innych osób pracujących z młodzieżą w sferze edukacji obywatelskiej lub europejskiej, np.  trenerów, szkoleniowców, działaczy organizacji społecznych. 

W Akademii mogą wziąć udział osoby z całej Polski. Liczba miejsc jest ograniczona. W  przypadku dużego zainteresowania Akademią organizatorzy dokonają selekcji uczestników na podstawie przesłanych zgłoszeń. 

Preferowane będzie włączenie do Akademii osób z następujących grup:

• nauczyciele/inne osoby pracujące aktywnie z młodzieżą w tematyce związanej z Europą – np.  prowadzący Kluby Europejskie (lub podobne), koła zainteresowań o tej tematyce, organizujący wymiany/inne projekty na szczeblu europejskim z udziałem młodzieży;

• osoby nieprowadzące dotychczas ww. aktywności, ale mające konkretne plany, aby podjąć tego typu działania.

• podczas rekrutacji organizatorzy postarają się także zapewnić względną równowagę geograficzną, jeżeli chodzi o miejsce pracy uczestników. 

Program Akademii

Podczas seminariów poruszone zostaną następujące zagadnienia:

a. Czy Unia się wtrąca? Jakie są kompetencje Unii.

b. Dezinformacja. Na czym polega, jak sobie z nią radzić, co Unia próbuje robić w tej kwestii.

c. Europejski Zielony Ład. Dlaczego jest priorytetem w Unii i co z niego wynika dla Polski.

d. Postrzeganie Unii Europejskiej przez polską młodzież – wyniki badań i wnioski.

e. Unia Europejska w trakcie i po pandemii. Polityka unijna w związku z epidemią COVID i Plan odbudowy dla Europy.

f. Praca w instytucjach Unii Europejskiej od kuchni – czym się różni funkcjonowanie instytucji Unii i jej proces decyzyjny od działalności instytucji krajowych.

g. Programy UE dla młodzieży oraz nauczycieli. Informacje praktyczne. 

Spotkania poprowadzą eksperci współpracujący z Fundacją Schumana lub Komisją Europejską. Uwaga. Powyższą listę należy traktować jako roboczą. Zakres tematyczny może ulec niewielkim zmianom, w zależności od aktualnej sytuacji w Europie, dostępności ekspertów itp. Wszystkie osoby, które będą regularnie uczestniczyć w zajęciach (maksimum 1 nieobecność) otrzymają Certyfikat ukończenia Akademii Europejskiej Fundacji Schumana i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Harmonogram spotkań:

Przewidzianych jest 8 spotkań (ostatnie jako spotkanie końcowe) w okresie grudzień 2020-maj 2021. Spotkania planowane są w godzinach 16.00-17.30.

1 spotkanie: 1 grudnia 2020

2 spotkanie: 15 grudnia 2020

3 spotkanie: 12 stycznia 2021

Terminy kolejnych zajęć zostaną ogłoszone później, z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Koszt uczestnictwa i wymagania techniczne

Udział w Akademii jest całkowicie bezpłatny. Ponieważ zajęcia będą odbywały się on-line, nie generuje ona żadnych dodatkowych kosztów dla uczestników. Powinni oni jedynie posiadać dostęp do komputera z Internetem i możliwość udziału w spotkaniach za pośrednictwem platformy ZOOM lub podobnej (w tym posiadać mikrofon ze słuchawkami, najlepiej także kamerę do komputera). 

Jak zgłosić się do udziału?

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego do 13 listopada 2020 na adres . W temacie wiadomości prosimy wpisać ‘zgłoszenie do Akademii Europejskiej’. Informacja o  zakwalifikowaniu/niezakwalifikowaniu na kurs zostanie przekazana drogą mailową do  18  listopada.

Organizatorzy:

Organizatorami Akademii Europejskiej są Polska Fundacja im. Roberta Schumana oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Kontakt roboczy

Aldona Kuleszka Polska Fundacja im. Roberta Schumana Tel. 226217555 (ze względu na sytuację epidemiczną biuro Fundacji Schumana funkcjonuje w ograniczonym zakresie i mogą występować przerwy w dostępie do kontaktu telefonicznego).

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
Formularz_zgłoszeniowy Formularz_zgłoszeniowy 2020-11-05 09:37
Monika Kujawska - Marszałek
95.2KB Formularz_zgłoszeniowy pobierz

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Kujawska - Marszałek 2020-11-05 09:36:52
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!