Aktualności

Zielona Stolica Europy 2021 (2021-01-25)

 

Zdobywcą tytułu Zielonej Stolicy Europy 2021 zostało Lahti. Fińskie miasto jest pierwszą Zieloną Stolicą Europy położoną w regionie arktycznym, czyli na obszarze, który ociepla się niemalże dwa razy szybciej w porównaniu ze średnią światową. Oznacza to, że jest miejscem bezpośrednio dotkniętym przez zmianę klimatu.

Jurorzy konkursu chwalili silne zaangażowanie władz Lahti w ochronę środowiska i zwiększenie tempa działań zmierzających do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 r. bez kupowania jednostek emisji. Wynika z tego, że Lahti osiągnie cel wyznaczony przez Finlandię na 2035 rok 10 lat przed czasem, czyli 25 lat wcześniej, niż zakłada wizja Unii Europejskiej na 2050 rok.

Lahti, z tradycyjnego miasta przemysłowego stało się nowoczesnym miastem przyjaznym środowisku. Miasto, liczące obecnie ok. 120 tys. mieszkańców, znane było z tartaku działającego już od XIX w. Na początku XX w. stało się "miastem stolarzy" i zakładów meblarskich. Od lat jest też popularne ze względu na organizację zimowych zawodów sportowych w narciarstwie klasycznym.

Motto miasta, które brzmi „Lokalne rozwiązania – globalne korzyści”, wskazuje na fakt, że tamtejsze miejskie programy i innowacyjne projekty mogą być z łatwością powielane w dowolnym mieście w Europie. Przykładowo Lahti posiada pierwszą na świecie orkiestrę symfoniczną, która jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, a ponadto może się poszczycić klubem hokejowym Pelicans Lahti, który zamierza być pierwszą drużyną sportową o zerowej emisji.

Obecnie 99 % mieszkańców żyje w promieniu 300 metrów od miejskich terenów zielonych. Niegdyś jezioro Vesijärvi było silnie zanieczyszczone przez działające tam zakłady przemysłowe, ale z czasem to miejsce przeszło transformację, stając się żywym dowodem na to, że władze, naukowcy i mieszkańcy razem są w stanie osiągnąć bardzo wiele. Co najmniej 97 % odpadów z gospodarstw domowych w mieście jest odzyskiwanych dzięki wysokiej jakości systemom gospodarowania odpadami i odzyskiwania energii.

Jednym z wielu różnego rodzaju promowanych przez miasto rozwiązań środowiskowych jest - prawdopodobnie pierwsza na świecie tego rodzaju - aplikacja mobilna dla mieszkańców, dzięki której można monitorować "własne emisje spalin". Program rozpoznaje kiedy mieszkaniec jedzie - na przykład - autem, autobusem, rowerem czy też przemieszcza się pieszo. Użytkownicy, poruszający się ekologicznymi środkami transportu, zbierają wirtualne pieniądze, a następnie mogą wymieniać je na różne miejskie usługi, w tym bilety wstępu. Lahti zwiększa także udział autobusów elektrycznych w taborze miejskim.

 

 

 

Źródło i Fot.: ec.europa.eu

 

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2021-01-25 10:20:33
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!