Aktualności

Święto polszczyzny (2021-02-22)

 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy 21 lutego. Święto jest ważne dla wszystkich miłośników polszczyzny. Z tej okazji na naszym Facebooku proponujemy przez cały tydzień zabawy i quizy językowe.

Patronat nad obchodami Tygodnia z polszczyzną, na naszym portalu społecznościowym, objął Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego w Zielonej Górze.

Tydzień z polszczyzną na Facebooku

Przez cały tydzień, na naszym Facebooku przypominamy ciekawostki językowe i zasady poprawności językowej. Pojawi się także pytanie konkursowe. Odpowiedzi będzie można udzielać do końca dnia, w prywatnych wiadomościach. Rozstrzygnięcie nastąpi na drugi dzień. Pierwsza poprawna odpowiedź zostanie nagrodzona upominkami niespodziankami.

Święto Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego nie ma długiej tradycji, został ustanowiony 17 listopada 1999 roku przez UNESCO. Wybrana data na święto, 21 luty, nie jest przypadkowa. Upamiętnia ona tragiczne wydarzenia z roku 1952, kiedy tego dnia w Bangladeszu pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Celem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwrócenie uwagi na różnorodność językową uznawaną za element dziedzictwa kulturowego ludzkości, a przede wszystkim na problem ginięcia języków. Warto w tym miejscu podkreślić, że według różnych szacunków od 1950 roku do dziś zanikło ok. 250 języków, a w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może przestać istnieć nawet 2000 języków, którymi obecnie posługują się małe lokalne wspólnoty.

 

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2021-02-22 09:36:14
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!