Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Rodzinne Ogrody Działkowe ze wsparciem Funduszy Europejskich (2022-05-11)

 

Rodzinne ogrody działkowe, powszechnie znane pod skrótem ROD, to tereny zieleni, które od zawsze były potrzebne mieszkańcom miast. Na mocy właśnie podpisanej umowy o dofinansowanie, stowarzyszenia ogrodowe otrzymają wsparcie na zwiększenie terenów zieleni i efektywności ROD, w tym działania ekologiczne ograniczające hałas oraz zanieczyszczenie powietrza, a także chroniące zwierzęta.

Projekt „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” został dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko kwotą 50 mln zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozdysponuje te środki wśród stowarzyszeń zrzeszających działkowców. ARiMR planuje otwarty nabór wniosków, podzielony na rundy miesięczne, do wyczerpania środków.

Rola zielonej infrastruktury szczególnie wzrasta w okresie pandemii, jak to miało miejsce z COVID-19, kiedy każdy z nas szukał wytchnienia i oddechu pośród natury.

Projekt przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia powierzchni i poprawy kondycji zieleni, ograniczenia efektu miejskich wysp ciepła, zachowania i rozwoju różnorodności biologicznej w miastach, a także zatrzymywania wód opadowych.

Działkowcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do działań zwiększających powierzchnię zieleni, w tym zakładanie zielonych ekranów ograniczających hałas i zanieczyszczenie powietrza. Wsparciem objęte będą również  działania  poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania, w tym wykorzystanie wody opadowej i sprzyjanie  owadom zapylającym, a także innym organizmom ważnym dla roślin i środowiska.

Fundusze Europejskie pozwolą również na realizację małej infrastruktury wodno-ściekowej, energetycznej oraz o charakterze prozdrowotnym i prospołecznym na terenie ROD.  

 

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl


wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2022-05-11 10:25:27
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!