Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Mamo, ja nie chcę wojny! (2022-07-19)

 
Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak uczestniczył w inauguracji wystawy plenerowej „Mamo, ja nie chcę wojny! Polsko ukraiński - projekt archiwalny” w Zielonej Górze.
 
Celem wystawy jest zestawienie historycznych i współczesnych prac dzieci. Autorzy wystawy pokazują, że groza wojny w oczach dzieci wygląda zawsze tak samo. Plansze prezentują historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946. Są one zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Obok nich zestawiono współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z obecnie toczącą się wojną w Ukrainie. Prace są gromadzone na portalu Mom I see war. Niezależnie od miejsca i czasu wojna jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość. Łącząc obrazy i słowa w grupy tematyczne: walka, okupacja, rodzina, represje, opór, zniszczenia, zwycięstwo-nadzieja, autorzy podkreślają fakt, jak bardzo podobne są do siebie scenariusze wojen zaborczych. Zmienia się czas, zmienia się miejsce, zmieniają się dziecięcy świadkowie, ale wojna zawsze jest taka sama:
 
Wystawa jest realizowana przez całą sieć Archiwów Państwowych. Dzięki temu zostanie zaprezentowana w tym samym czasie w wielu miastach w Polsce, docierając do szerokiego grona odbiorców. Mieszkańcy województwa lubuskiego mogą oglądać ją od 19 lipca do 19 sierpnia 2022 r. w Zielonej Górze (ul. Żeromskiego) oraz przed budynkiem Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim. Projekt został objęty patronatem Wojewody Lubuskiego
 
 
 
 
Źródło: Archiwa Państwowe, LUW

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Mamo, ja nie chcę wojny!

Mamo, ja nie chcę wojny!
Mamo, ja nie chcę wojny!
Mamo, ja nie chcę wojny!
Mamo, ja nie chcę wojny!

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2022-07-19 13:51:01
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!