Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Naród ukraiński laureatem Nagrody im. Sacharowa (2022-10-20)

 

Naród ukraiński otrzymał od Parlamentu Europejskiego nagrodę im. Sacharowa w 2022.

Ta nagroda jest dla tych Ukraińców, którzy walczą na miejscu. Dla tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki. Dla tych, którzy stracili krewnych i przyjaciół. Dla wszystkich tych, którzy wstają i walczą o to, w co wierzą. Wiem, że dzielni mieszkańcy Ukrainy nie poddadzą się i my też nie - powiedziała Roberta Metsola Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.  

Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę, rozpoczęta w lutym tego roku, powoduje ogromne straty w ludziach. Ukraińcy walczą nie tylko o ochronę swoich domów, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej ale także na polu walki o wolność, demokrację, praworządność i europejskie wartości przeciw brutalnemu reżimowi, którego celem jest podważenie demokracji oraz osłabienie i podział naszej Unii.

Nominacja wyróżnia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za jego odwagę, wytrwałość i oddanie swojemu narodowi. Wspomina także o roli pojedynczych osób, w tym przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego oraz instytucji państwowych i publicznych, takich jak m.in. Państwowe Służby Ratunkowe (SES) Ukrainy, Julia Pajewska (założycielka jednostki ewakuacji medycznej „Anioły Tairy") , Oleksandra Matwijczuk (prawniczka i działaczka na rzecz praw człowieka), Cywilny Ruch Oporu „Żółta Wstążka” oraz Iwan Fiodorow (burmistrz ukraińskiego miasta Melitopol, obecnie okupowanego przez siły rosyjskie).

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 14 grudnia w Strasburgu. 

 

Źródło: KE

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2022-10-20 09:36:28
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!