Dane kontaktowe
Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra
ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra
Ochrona środowiska, transgraniczna mobilność, kultura i turystyka, współpraca instytucji i obywateli – to tematy współpracy, na które wnioskodawcy mogą otrzymać dofinansowanie ze środków programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 – mówił podczas konferencji otwierającej program Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. W wydarzeniu wzięła także udział Veronika Remišová, wicepremier Republiki Słowackiej oraz beneficjenci obecnej edycji programu, którzy zaprezentowali efekty swoich projektów zrealizowanych w polsko-słowackim partnerstwie.
Komisja Europejska właśnie zatwierdziła program Interreg Polska-Słowacja (26 września 2022). Budżet programu to prawie 130 mln euro z EFRR dla pogranicza polsko-słowackiego.
Wspólna strategia Programu – wyzwania i priorytety
Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 będzie realizował swoje działania w ramach czterech osi priorytetowych:
Jaki będzie nowy program?
Priorytety Programu wpisują się w strategię Europejskiego zielonego ładu, a przy wyborze projektów będą wykorzystywane kryteria, które promują zielone rozwiązania. Realizowane w Programie projekty będą wspierać cele środowiskowe i klimatyczne polityki spójności w tym także dotyczące bioróżnorodności.
Program na lata 2021-2027 otwiera się na udział małych i średnich przedsiębiorstw w projektach dotyczących:
Ponadto nowością w programie jest partycypacja społeczna. Partycypacja polega na włączaniu różnych grup społecznych w projektowanie i wdrażanie przedsięwzięć w sektorach kultury i turystyki. Partycypacja jest po to, aby projekty lepiej odpowiadały na różne potrzeby społeczne.
Celem programów Interreg jest zintegrowany i harmonijny rozwój regionalny obszarów przygranicznych. Na południowej granicy Polski są realizowane dwa programy dwustronne - z Czechami i Słowacją. Tematyka programów w perspektywie finansowej 2014-2020, które nadal trwają, obejmuje m.in. dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, edukację transgraniczną oraz współpracę instytucji i ludzi.
W nowej edycji programu Interreg Polska-Słowacja, w latach 2021-2027, będzie kontynuowane dofinansowanie dla dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, współpracy instytucji i mieszkańców. Pojawią się także nowe tematy związane z dostosowaniem się do zmian klimatu i utrzymaniem bioróżnorodności na południowym pograniczu.
Istotnym elementem działań w zakresie społecznego i gospodarczego rozwoju turystyki na pograniczu jest tworzenie sieci współpracy instytucji różnych sektorów, np. współpraca instytucji publicznych z sektorem prywatnym w celu świadczenia usług dla społeczności lokalnych oraz turystów. W programie ze Słowacją będzie możliwa bezpośrednia współpraca z sektorem MŚP.
Jednym z najważniejszych wyzwań będzie minimalizowanie negatywnych skutków pandemii, w szczególności w branżach związanych z ruchem turystycznym.
W nowym programie Polska-Słowacja działania związane z edukacją będą mogły być wspierane w zakresie tematów związanych ze zwiększeniem świadomości mieszkańców odnośnie do dbania o czystość środowiska naturalnego, zmian klimatu, bioróżnorodności, segregacji odpadów, energooszczędności, dbania o czystość środowiska naturalnego.
Źródło: MFiPR