Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Parlament Europejski ogłasza Rosję państwem sponsorującym terroryzm (2022-11-23)

 

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie ostatnich wydarzeń związanych z brutalną agresją Rosji na Ukrainę.

  • Rosja popełnia zbrodnie wojenne i stosuje terroryzm
  • Posłowie wzywają do dalszej izolacji Rosji na scenie międzynarodowej
  • Należy zamknąć i zdelegalizować rosyjskie instytucje państwowe w UE szerzące propagandę
  • Należy zakończyć prace nad dziewiątym pakietem sankcji UE wobec Moskwy

W następstwie okrucieństw popełnionych przez reżim Władimira Putina na ukraińskiej ludności cywilnej, posłowie uznali Rosję za państwowego sponsora terroryzmu.

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie ostatnich wydarzeń związanych z brutalną agresją Rosji na Ukrainę. Posłowie podkreślają, że umyślne ataki i okrucieństwa popełniane przez siły rosyjskie i ich pełnomocników wobec ludności cywilnej na Ukrainie, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia prawa międzynarodowego i humanitarnego stanowią akty terroru i zbrodnie wojenne. W związku z tym uznają Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i za państwo „stosujące terroryzm”.

Potrzebne unijne ramy prawne

Ponieważ obecnie UE nie może oficjalnie określać, państw jako sponsorów terroryzmu, Parlament wzywa UE i jej państwa członkowskie do wprowadzenia odpowiednich ram prawnych i rozważenia dodania Rosji do takiej listy. Wiązałoby się to z szeregiem istotnych restrykcji wobec Moskwy i miałoby istotne skutki ograniczające stosunki UE z Rosją

W międzyczasie posłowie do PE wzywają Radę do wpisania rosyjskiej organizacji paramilitarnej „Grupa Wagnera”, 141. Specjalnego Pułku Zmotoryzowanego, znanego również jako „Kadyrowcy”, oraz innych finansowanych przez Rosję grup zbrojnych oraz bojówek na unijną listę organizacji terrorystycznych.

Bardziej izolować Rosję, zakończyć prace nad dziewiątym pakietem sankcji UE

Parlament wzywa Unię Europejską do dalszej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej, w tym jeśli chodzi o członkostwo Rosji w organizacjach i organach międzynarodowych, takich jak Rada Bezpieczeństwa ONZ. Posłowie chcą również ograniczenia stosunków dyplomatycznych z Rosją, ograniczenia kontaktów UE z oficjalnymi przedstawicielami Rosji do absolutnego minimum oraz zamknięcia i zakazania rosyjskich instytucji państwowych w UE, które rozpowszechniają propagandę na całym świecie.

W kontekście eskalacji aktów terroru Kremla wobec ukraińskiej ludności cywilnej rezolucja wzywa ponadto państwa członkowskie UE w Radzie do szybkiego zakończenia prac nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Moskwy. Posłowie chcą również, aby kraje UE aktywnie zapobiegały, prowadziły dochodzenia i ścigały wszelkie przypadki obchodzenia obowiązujących sankcji oraz z Komisją Europejską rozważyły możliwe działania przeciwko krajom, które próbują pomóc Rosji w obejściu obowiązujących sankcji.

Rezolucję przyjęto 494 głosami do 58, przy 44 wstrzymujących się od głosu.

Więcej informacji na temat wyznaczania państw jako sponsorów terroryzmu i podobnych ram prawnych w innych krajach, znajduje się w najnowszym raporcie Biura Analiz Parlamentu Europejskiego.Źródło: Parlament Europejski 

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2022-11-23 13:04:37
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!