Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Nie daj się fake newsom (2022-11-29)

 

Jak rozpoznać dezinformację i radzić sobie z fake newsami - warsztaty dla młodzieży z ekspertem Team Europe w Słubicach.

Im mniej domysłów, tym mniej fake newsów. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Słubicach stawia tylko na rzetelne informacje. Ekspert Team Europe dr Rafał Kuligowski na warsztatach z dezinformacji edukował młodzież ze Słubic jak świadomie korzystać z informacji. Zanim w coś uwierzysz i podasz dalej sprawdź! Zrozum! Zdobywaj wiedzę – apelował do uczniów trener kompetencji społecznych, prawnik, pracownik naukowy dr Kuligowski.

Uczniowie podzieleni na grupy wspólnie wypracowali postulaty, które mogą uchronić nas przed fake newsami. Licealiści zaproponowali, między innymi: nadawanie znaku jakości informacjom wiarygodnym, tzw. Europejskiego Certyfikatu Rzetelności, wprowadzenie alertów dla informacji, powołanie zespołu ekspertów do weryfikacji informacji i powołanie Europejskiej Agencji Informacyjnej, nakładanie kar finansowych na podmioty szerzące fałszywe informacje, korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji: stron rząd

owych i ministerialnych. Wszystkie propozycje dr Kuligowski przekaże do instytucji unijnych.

CZYM SĄ FAKE NEWSY?

Fake newsy to nieprawdziwe informacje. Nie oznacza to jednak, że każda fałszywa wiadomość jest fake newsem. Tego typu newsy dotyczą często ważnych wydarzeń i mają na ce

lu wywołać niepokój, dezinformację czy chociażby dostarczyć autorowi takiej wiadomości korzyści materialnych. Mówiąc najprościej, fake news ma wprowadzić odbiorcę w błąd.

 

 

Powiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Nie daj się fake newsom

Nie daj się fake newsom
Nie daj się fake newsom
Nie daj się fake newsom
Nie daj się fake newsom

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2022-11-29 09:25:14
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!