Aktualności

Europe Direct włącza się w akcję "Dając Krew, Dajesz Szansę" (2013-03-20)

Pod hasłem "Dając Krew, Dajesz Szansę" 21 marca rusza wiosenna akcja Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego zmierzająca do zebrania jak największej ilości krwi na terenie całego województwa. Krew będzie można oddać w mobilnym krwiobusie na parkingu przez Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. w godzinach 10.00 – 15.00. Zachęcamy również do odwiedzenia stacjonarnych punktów krwiodawstwa w Żaganiu, Żarach, Sulęcinie, Międzyrzeczu, Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Wśród organizatorów imprezy jest Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Zielonej Górze. Na tych, którzy zdecydują się na udział w przedsięwzięciu i oddadzą swą krew, czekają przygotowane przez nas upominki-niespodzianki.

Obecnie ponad 500 milionów mieszkańców Unii Europejskiej polega na krwi oddawanej przez mniej niż 15 milionów krwiodawców. To jest za mało, aby pokryć potrzeby tych Europejczyków, którzy cierpią na choroby przewlekłe i potrzebują regularnych transfuzji, a także osób, które uległy wypadkowi i ich przeżycie zależy od dostępności krwi.

Krajowe organy odpowiedzialne za ochronę zdrowia stale zmagają się z dwoma poważnymi problemami: terminem przydatności krwi i brakiem dostaw krwi. Krew nie może być długo przechowywana, dlatego potrzebne jest regularne uzupełnianie jej zapasów. Na dodatek wraz ze starzeniem się społeczeństwa rośnie zapotrzebowanie na krew. Jest to spowodowane częstszym występowaniem chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby nowotworowe lub urazy stawu biodrowego, których leczenie często wymaga interwencji chirurgicznej, a co za tym idzie zwiększa zapotrzebowanie na krew.

Prawodawstwo UE przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiej jakości krwiodawstwa zarówno dla dawców, jak i biorców krwi. Przepisy określają kryteria, na podstawie których kwalifikowani są krwiodawcy oraz pomagają dawcom w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji co do tego, kiedy należy oddawać krew. Prawo wymaga też badania krwi pobranej od dawców oraz nakłada wymogi jakościowe regulujące sposób obchodzenia się z zebraną lub pobraną od dawców krwią.

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Wojciech Olszewski 2013-04-19 10:42:11
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!