Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Porozumienie na rzecz innowacyjności pod marką Polskiej Strefy Inwestycji (2023-01-16)

 

9 stycznia br. podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, szkołami średnimi oraz jednym z największych inwestorów strefowych w Wielkopolsce – firmą Beyond.pl. Pierwszym wspólnym projektem będzie współpraca przy nowopowstającym kierunku Informatyki Kwantowej na UAM.

Z perspektywy polskiej gospodarki i rozwoju regionu, uwzględnienie w procesie kształcenia potrzeb rynku pracy jest kluczowe. Sami przedsiębiorcy i inwestorzy strefowi zdają sobie sprawę z konieczności przygotowania przyszłych kadr do pracy na wysoko wyspecjalizowanych stanowiskach i w konsekwencji, tworzenia takich miejsc pracy w swoim zakładzie. Widać to wyraźnie w doborze kryteriów jakościowych. Ponad 90% firm rozliczających inwestycje w ramach PSI wybiera kryterium wspierania zdobywania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz współpracę z uczelniami wyższymi i szkołami branżowymi

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak podczas podpisania porozumienia.

Porozumienie

Zapisy porozumienia koncentrują się na wspieraniu procesów edukacyjnych i badawczo-rozwojowych, które będą tworzyć kompetencje w obszarze innowacyjności i kadr przyszłości. Zakładają  też szeroką współpracę w zakresie tworzenia innowacyjnych studiów dualnych i kierunków pod patronatem inwestorów strefowych. Uczniowie szkół średnich oraz studenci wybranych kierunków będą mogli odbywać szereg praktyk, staży czy warsztatów , których efektem będzie tworzenie nowych, wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.

Porozumienie zakłada też organizację wspólnych konferencji, webinariów, grup roboczych i spotkań networkingowych w ramach promocji kierunków studiów oraz wdrażanych zaawansowanych technologicznie inwestycji strefowych.

Uczestnicy współpracy

Jednym z największych inwestorów strefowych w Wielkopolsce jest firma Beyond.pl, która od ponad 15 lat jest liderem bezpiecznych i zrównoważonych usług data center i chmurowych w Polsce oraz regionie Europy Centralnej.

Bardzo istotną rolę w inicjatywie pełni też Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który tworzy innowacyjny kierunek Informatyki Kwantowej. Jest to naturalny model rozwoju dla firmy i kadr przyszłości.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna od wielu lat aktywnie wspiera proces kształcenia zawodowego zarówno na poziomie szkół branżowych, szkolnictwa wyższego oraz współpracy z przedsiębiorcami w ramach klastrów. Wypracowany przez K-S SSE Plan Rozwoju Inwestycji z perspektywą do roku 2030, zakłada m.in. poprawę klimatu inwestycyjnego w Polsce poprzez dostosowanie kadry pracowniczej do potrzeb przedsiębiorców.

 

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii  

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2023-01-16 12:08:02
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!