Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Europejski Fundusz Suwerenności i inwestycje w energetykę (2023-01-24)

Inwestycje w energetykę oraz nowoprojektowany Europejski Fundusz Suwerenności to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie Marošem Šefčovičem oraz komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. W spotkaniach, które odbyły się 19 stycznia 2023 r. w Brukseli udział wziął także wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

 

W październiku 2022 r. w orędziu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie Europejskiego Funduszu Suwerenności (EFS). Nowy fundusz ma być nastawiony na przyspieszenie rozwoju przemysłu czystych technologii (tzw. clean tech) i inwestycje w innowacje. W trakcie rozmowy poruszono także temat Clean Tech Act. Celem inicjatywy jest skoncentrowanie inwestycji na strategicznych projektach w całym łańcuchu dostaw, w szczególności uproszczenie i przyspieszenie procesu udzielania zezwoleń na nowe zakłady produkcji czystych technologii.

Liczmy, że nowoprojektowany fundusz będzie skutecznym rozwiązaniem służącym pobudzeniu przemysłu czystych technologii w Europie, w tym energetyki jądrowej – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Utworzenie Europejskiego Funduszu Suwerenności jest okazją do zapewnienia efektywnych rozwiązań zakupowych w celu sprawnej realizacji inwestycji i ważnych projektów energetycznych będących przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania.

Energetyka jądrowa jest wyłączona z większości programów, funduszy i instrumentów UE. Jak pokazuje trwający kryzys energetyczny, musi się to zmienić – powiedziała minister Anna Moskwa.

 

 

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska 

 

 

 

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2023-01-24 10:32:20
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!