Dane kontaktowe
Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra
ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkają się 3 lutego br. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na 24. szczycie Unii Europejskiej z Ukrainą. Jest to pierwszy szczyt UE–Ukraina od początku rosyjskiej agresji, a także od przyznania Ukrainie przez Radę Europejską statusu kraju kandydującego.
Przywódcy omówią:
Na zakończenie szczytu przywódcy mają wydać wspólne oświadczenie.
Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 r, a w czerwcu 2022 r. uzyskała status kraju kandydującego do UE.
UE podejmie decyzję o dalszych krokach, gdy Ukraina spełni warunki określone w opinii Komisji Europejskiej w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w UE.
W 2023 r. Komisja przedstawi w ramach regularnego pakietu rozszerzeniowego sprawozdanie na temat spełnienia wspomnianych warunków przez Ukrainę. Bez uszczerbku dla tych kompleksowych regularnych sprawozdań oczekuje się, że Komisja dokona aktualizacji wiosną 2023 r.
Dzięki swojej jedności UE udziela Ukrainie niezachwianego wsparcia i będzie nadal ją wspierać – tak długo, jak będzie to konieczne.
UE przyjęła bezprecedensowy zestaw sankcji wobec Rosji, które mają widoczny wpływ na całe państwo i jego gospodarkę.
Unijne wsparcie wojskowe obejmuje ponad 3,6 mld EUR w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz uruchomienie unijnej misji pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Szacuje się, że wraz ze wsparciem wojskowym zapewnianym przez państwa członkowskie UE ogólne wsparcie wojskowe Unii dla Ukrainy wynosi blisko 12 mld EUR.
UE wspiera Ukrainę na forach międzynarodowych, wzywając do zdecydowanej solidarności z Ukrainą i do dostosowania się wszystkich państw do unijnych sankcji.
UE jest gotowa wesprzeć ukraińską inicjatywę na rzecz sprawiedliwego pokoju.
Rosyjskie ataki na uprawy i infrastrukturę transportową ograniczyły zdolność Ukrainy do eksportu produktów rolno-spożywczych, co jeszcze bardziej pogłębiło światowy kryzys żywnościowy.
Unijne korytarze solidarnościowe umożliwiły eksport ponad 23 mln ton produktów rolnych z Ukrainy w okresie od maja do grudnia 2022 r.
Żywność trafia do krajów potrzebujących w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji.
Rada Europejska, Rada UE