Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Działajmy razem! (2023-02-07)

 

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Safer Internet to okazja do propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do sieci.

Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez dostępu do internetu, który bardzo sprawnie wkradł się w każdą dziedzinę naszego życia. Tegoroczne obchody to możliwość składania przez lokalne inicjatywy edukacyjne, pomysłów, poświęconych promowaniu pozytywnych zastosowań internetu.

W tym roku będzie to blisko 5000 projektów. Będą to gry, happeningi, konkursy, warsztaty, lekcje i szkolenia on line – słowem, wszystko co pomoże najmłodszym w bezpiecznym korzystaniu z internetu – powiedział sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. Jak zaznaczył – internet i cyfryzacja są ogromną szansą dla młodego pokolenia, dlatego we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK od wielu lat zabiegamy o podnoszenie poziomu bezpieczeństwa młodzieży w sferze cyfrowej.

Za organizację Dnia Bezpiecznego Internetu odpowiadają Polskie Centrum Programu Safer Interenet, które tworzą: NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Internet to bardzo ważny składnik teraźniejszości dzieci i młodzieży i, co bardzo ważne, ich przyszłości. Okazja taka, jak Dzień Bezpiecznego Internetu pozwala na budowanie świadomości o tym jak ważne jest, aby łączyć siły w działaniach na rzecz internetu, który będzie wspierał rozwój dzieci, a nie stanowił dla nich rosnące zagrożenie – mówi Anna Rywczyńska, Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK – PIB.

W ramach trwającego od 7 lutego do końca marca DBI organizatorzy oferują:

  • webinaria dla nauczycieli, które przybliżą im najnowsze kierunki profilaktyki zagrożeń online i narzędzia pomocne w organizacji zajęć edukacyjnych dla uczniów,
  • lekcje online,  do których szkoły mogą zgłaszać klasy,
  • materiały edukacyjne pomocne w organizacji zajęć w szkołach udostępniane na stronie wydarzenia.

Wirtualna rzeczywistość, poza mnóstwem zalet, skrywa również szereg niebezpieczeństw. Warto zatem w Dniu Bezpiecznego Internetu przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci:

  • aktualizuj system operacyjny, z którego korzystasz (Windows, Linuks, iOS);
  • instaluj oprogramowanie czy programy wyłącznie ze znanych źródeł, nie ściągaj ich
    z nieoficjalnych i niezaufanych stron;
  • odświeżaj program antywirusowy;
  • stosuj mądre, mocne i unikatowe hasła do różnych systemów;
  • uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób, nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę;
  • nie podawaj swoich danych osobowych ani nie udostępniaj zdjęć, do których dostępu nie powinny mieć osoby trzecie;
  • nie loguj się do ważnych usług, korzystając z publicznych hotspotów Wi-Fi;
  • uważaj na internetowe znajomości;
  • chroń dzieci przed niebezpieczeństwem w sieci, rozmawiaj z nimi na temat zasad bezpieczeństwa, korzyści i zagrożeń płynących z Internetu;
  • pamiętaj o netykiecie – kodeksie zachowań w Internecie..

 

 

Źródło: Cyfryzacja KPRM, lubuska.policja.gov.pl

 

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2023-02-07 14:53:31
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!