Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Wołodymyr Zełenski wystąpił w Parlamencie Europejskim (2023-02-09)

 
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Parlamentu Europejskiego podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej w Brukseli. Prezydent Zełenski powiedział, że Rosja jest poważnym zagrożeniem dla europejskiego sposobu życia.
 
Otwierając sesję, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała do prezydenta Zełenskiego: Rozumiemy, że walczy Pan nie tylko o swoje wartości, ale i o nasze. Ukraina to Europa, a przyszłość waszego narodu jest w Unii Europejskiej - kontynuowała przewodnicząca Metsola, dodając, że UE powinna zapewnić Ukrainie jak najszybszy proces akcesyjny, a także, jako kolejny krok, dostarczyć systemy dalekiego zasięgu i odrzutowce potrzebne do ochrony wolności, którą zbyt wielu uznało za pewnik.

W swoim przemówieniu do europosłów prezydent Zełenski podkreślił, że Rosja próbuje unicestwić nie tylko suwerenną Ukrainę, ale także europejski sposób życia. Powiedział, że widzi Europę jako kontynent przesiąknięty zasadami, wartościami, równością i sprawiedliwością oraz (...) miejsce, gdzie Ukraina jest zdecydowanie u siebie. Z drugiej strony Kreml robi wszystko, aby zniszczyć europejskie wartości, stwierdził prezydent Zełenski, podkreślając, że Ukraina walczy o Europę i chroni ją przed tą antyeuropejską siłą.

Podziękował wszystkim Europejczykom, którzy wspierali Ukrainę w walce z rosyjskim najeźdźcą i wszystkim, którzy pomagali ukraińskim uchodźcom przybywającym do UE. Patrząc w przyszłość, Prezydent Zełenski wezwał Europę i Ukrainę do kroczenia razem i określenia wspólnej europejskiej przyszłości. Przekonywał, że aby spełniły się nasze marzenia dla naszych dzieci i wnuków, potrzebujemy pokoju i bezpieczeństwa. Te marzenia nie będą możliwe, jeśli nie pokonamy tej antyeuropejskiej siły, która próbuje ukraść nam naszą Europę - zakończył.

Była to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Zełenskiego w Parlamencie Europejskim, po tym jak zwrócił się do posłów na odległość podczas sesji nadzwyczajnej 1 marca 2022 roku, krótko po rozpoczęciu przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie. Przemawiał również przed sesją plenarną 14 grudnia ego samego roku, kiedy to przyznano odważnemu narodowi ukraińskiemu nagrodę Parlamentu im. Sacharowa w 2022 roku.

Przemówienie można obejrzeć tutaj.

 

 

Źródło: Parlament Europejski

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2023-02-09 15:30:49
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!