Dane kontaktowe
Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra
ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra
Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbywają się jak co roku w drugi i trzeci weekend września 9-10.09 i 16-17.09. Każda edycja posiada swój temat przewodni. W tym roku brzmi on: Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń.
Dziedzictwo to coś, co jest nam najbliższe - nasza historia, pamięć, tożsamość. To zabytki materialne i niematerialne. Polskim dziedzictwem jest m.in. zamek w Malborku, ale też stary młyn w małej wsi. Dziedzictwo to też umiejętności. Wśród nich hafciarstwo, tkactwo, ludwisarstwo.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. W tym roku będziemy je obchodzić w dwa jesienne weekendy: 9 i 10 września oraz 16 i 17 września.
Co roku #EDD organizowane są pod innym hasłem przewodnim, które łączy wszystkie wydarzenia w kraju. Tegoroczne hasło, wskazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji #UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Zabytkowe lokomotywy w Lubuskiem
W ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa EUROPE DIRECT Zielona Góra promował paradę zabytkowych lokomotyw na IX Loko Pikniku w Żaganiu. Były tradycyjne przejażdżki pociągiem retro, starszymi i nowoczesnymi lokomotywami oraz drezyną napędzaną siłą ludzkich mięśni. Ta cykliczna impreza przyciągnęła do Żagania miłośników kolejnictwa oraz rodziny z dziećmi.
O tym, co przekazywane z pokolenia na pokolenie
Choć słowo dziedzictwo brzmi trochę patetycznie, to skrywa to, co jest nam najbliższe. - Dziedzictwo łączy zabytki materialne i niematerialne, to, za czym idzie człowiek, w czym jest człowiek - mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Dziedzictwo to, co dostaliśmy z przeszłości i co jest naszym zadaniem, mamy je zostawić dla przyszłych pokoleń. To też nasza tożsamość.
Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. To właśnie one spajają je oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni. Podzielane wartości i idee, otaczanie szacunkiem postaci historycznych czy legendarnych, przekazywane opowieści, sposoby wyrażania się i zachowania gwarantują trwanie więzi społecznej
Podobnie przekazywane „z dziada pradziada” umiejętności, tradycyjne i wiedza, muzyka, zwyczaje i obrzędy świąteczne, praktyki związane z naturą, czy tradycyjne zachowania dnia codziennego sprawiają, że społeczność żyje i trwa.
Chociaż te przejawy dziedzictwa najczęściej kojarzymy z kulturą ludową, regionalną, nie możemy zapomnieć o bogactwie dziedzictwa niematerialnego mieszkańców miast, czy różnych grup etnicznych, religijnych i narodowych zamieszkujących nasz kraj.
Żródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polskie Radio