Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Orędzie o stanie Unii w 2023 r. (2023-09-13)

 

Europa musi odpowiedzieć na wezwanie historii - orędzie o stanie UE wygłoszone przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. EUROPE DIRECT Zielona Góra zorganizował wspólne oglądanie orędzia z młodzieżą w Zespole Szkół Ekologicznych im. UE w Zielonej Górze. 

Około 80 uczniów z II LO wysłuchało wystąpienia przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która przedstawiła priorytety i inicjatywy przewodnie na nadchodzący rok. Głośno wybrzmiały słowa: będziemy wspierać Ukrainę na każdym kroku; tak długo, jak będzie to konieczne - zapewniła w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej. 

Wymienione obszary i tematy w wystąpieniu Ursuli von der Leyen: 

- Od wiatru po stal, od akumulatorów po pojazdy elektryczne. Przyszłość naszego przemysłu czystych technologii musi powstawać w Europie. Przedstawimy europejski pakiet na rzecz energii wiatrowej.

-Pojazdy elektryczne to przemysł o kluczowym znaczeniu dla czystej gospodarki.

-Rolnictwo i ochrona przyrody mogą iść w parze. Jedno i drugie jest nam niezbędne. Dlatego chcemy rozpocząć strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa w UE.

-Europa musi zwiększyć bezpieczeństwo gospodarcze. Wiele państw jest nadmiernie uzależnionych od jednego dostawcy krytycznych surowców mineralnych.

-Musimy wobec Afryki wykazać podobną jedność, jaką wykazaliśmy wobec Ukrainy.

-Czas położyć kres bezdusznemu procederowi handlu ludźmi! Dlatego Komisja zorganizuje międzynarodową konferencję poświęconą zwalczaniu handlu ludźmi.

-Cztery lata temu naszą odpowiedzią na wezwanie historii był Europejski Zielony Ład. O jego ogromnym znaczeniu bezwzględnie przypomniało nam tegoroczne lato – w Europie najgorętsze w historii pomiarów.

 -Zamiast milionów osób poszukujących pracy mamy miliony miejsc pracy, które trzeba obsadzić.Niedobór pracowników i niedobór kwalifikacji osiągają rekordowe poziomy – zarówno u nas, jak i we wszystkich największych gospodarkach. Musimy zatem poprawić dostęp do rynku pracy.Przede wszystkim dla ludzi młodych, dla kobiet.Potrzebujemy też wykwalifikowanych imigrantów.

 -Drugie główne wyzwanie gospodarcze to utrzymująca się wysoka inflacja.Nie zapomnieliśmy, że Putin umyślnie wykorzystywał gaz jako broń. To wzbudziło obawy, że dojdzie do kryzysu energetycznego jak w latach 70. i przerw w dostawach energii.

 -Dezinformację, rozpowszechnianie szkodliwych treści, zagrożenia dla prywatności naszych danych. Wszystko to doprowadziło do nieufności i do naruszeń praw podstawowych wielu osób. W odpowiedzi Europa stała się światowym pionierem praw obywatelskich w świecie cyfrowym. 

- Mogę dziś zapowiedzieć nową inicjatywę mającą udostępnić nasze superkomputery start-upom w sektorze sztucznej inteligencji, aby mogły one trenować swoje modele.

-Bułgaria i Rumunia dowiodły: ich miejsce jest w naszej strefie Schengen. Nie zwlekajmy dłużej – pozwólmy im do niej przystąpić!

-Jestem dumna, że mogę ogłosić, że Komisja zaproponuje przedłużenie obowiązywania naszej tymczasowej ochrony dla Ukraińców w UE.

-Wierzę, że następne rozszerzenie musi również stymulować postęp.Było nas 27 państw, gdy zaczęliśmy tworzyć Unię Zdrowotną.Wierzę, że gdy ją stworzymy, może być nas ponad 30.

Młodzi ludzie w ankiecie ewaluacyjnej  przegotowanej przez EUROPE DIRECT Zielona Góra wskazywali istotne tematy z orędzia, które ich zdaniem mają największy wpływ na ich życie. Ze wstępnej analizy wynika, że wiodące tematy orędzia to dla młodych: pomoc poszkodowanym w wyniku katastrof klimatycznych, ekologia, walka z wysoką inflacją, polityka migracyjna, równouprawnienie i prawa kobiet, rynek pracy dla młodych, wyzwania związane ze sztuczną inteligencją.

 

Źródło: KE - fragmenty przemówienia przewodniczącej KEPowiązana galeria zdjęć:

  • Wszystkie galerie:

Orędzie o stanie Unii w 2023 r.

Orędzie o stanie Unii w 2023 r.
Orędzie o stanie Unii w 2023 r.
Orędzie o stanie Unii w 2023 r.
Orędzie o stanie Unii w 2023 r.

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Monika Wawro 2023-09-13 13:18:23
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!