Dane kontaktowe

Punkt EUROPE DIRECT
Zielona Góra

ul. Podgórna 7, pokój 143
65-057 Zielona Góra

tel. +48 95 785 11 45
tel. +48 95 785 11 47
tel. +48 881 969 648
tel. +48 664 940 061

europedirect-zielonagora@lubuskie.uw.gov.pl

Aktualności

Europejska Wystawa Kosmiczna stanie w Warszawie (2013-04-23)

W 2012 r. odwiedziła dziesięć europejskich miast. Od 4 do 9 maja odwiedzi Warszawę i będzie można ją zwiedzać na Placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki. Europejska Wystawa Kosmiczna jest poświęcona roli kosmicznych technologii w naszym codziennym życiu. Od 4 do 9 maja odwiedzający, w dowolnym wieku będą mogli oglądać, dotykać i eksperymentować, poznając szeroki wachlarz innowacyjnych technologii i usług, które mogły powstać dzięki kosmicznym inwestycjom i technologiom satelitarnym.

Wystawa będzie czynna: 
w godz. 10.00-18:00 (4-5 maja)
w godz. 9.00-17.00 (6-9 maja)

Wstęp jest bezpłatny


Dzięki satelitom funkcjonuje ponad 30 tys. różnych aplikacji, które umożliwiają bardziej optymalny transport, zwiększanie wydajności rolnictwa i rybołówstwa, lepszą ochronę środowiska i poprawę bezpieczeństwa. 

Dzięki inwestycjom we flagowe unijne programy Galileo i Copernicus (wcześniej znany jako GMES – system globalnego monitoringu środowiska i bezpieczeństwa) Europejczycy mogą dziś korzystać z rozmaitych usług i aplikacji. Programy te otwierają też przed nami nowe możliwości na globalnych rynkach i przyczyniają się do powstawania miejsc pracy i wzrostu gospodarczego.

Dzięki Galileo Europa jest o krok bliżej do stworzenia własnego inteligentnego systemu nawigacji satelitarnej, który przyniesie korzyści gospodarkom i zwykłym ludziom. W 2014 r. nowa konstelacja satelitów umożliwi realizowanie ulepszonych usług w wielu dziedzinach, poczynając od bardziej precyzyjnej nawigacji samochodowej, przez efektywne zarządzanie transportem drogowym, operacje poszukiwawczo-ratownicze, bezpieczniejsze transakcje bankowe, aż po bardziej niezawodne dostawy energii.

System Copernicus gromadzi dane z satelitów i naziemnych urządzeń pomiarowych, takie jak np. dane z precyzyjnych obserwacji stanu oceanów czy składu chemicznego atmosfery, które mogą potem być wykorzystywane do badań klimatu czy środowiska.

System zostanie również wyposażony w aplikacje dotyczące bezpieczeństwa, służące np. nadzorowaniu granic. Według OECD, tempo wzrostu wartości światowego rynku komercyjnych danych pochodzących z obserwacji Ziemi może do 2017 r. osiągnąć 3 mld dolarów rocznie. Oczekuje się, że system Copernicus przyniesie korzyści warte od czterech do dziesięciu razy tyle, ile wyniosą inwestycje niezbędne do jego uruchomienia.

Europejski przemysł kosmiczny jest obecnie wart 5,4 mld euro rocznie i zatrudnia ponad 31 tys. wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Europejska Wystawa Kosmiczna to niepowtarzalne interaktywne wydarzenie, będące okazją do nauki i zabawy. Poprzez wystawę Unia Europejska pokazuje, jak wiele korzyści kosmiczne inwestycje przynoszą zwykłym ludziom.

Więcej informacji: http://ec.europa.eu/enterprise/policies/space/expo/index_en.htm

 

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Wojciech Olszewski 2013-05-15 09:19:17
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!