Aktualności

Recepta na kryzys? - debata Europa Cafe (2013-04-29)

Jaki Kryzys? Młodzi w Europie i Przyszłość Europy – właśnie o tym, w niekonwencjonalnej formie będzie rozmawiać prawie 200 osób, podczas debaty EUROPA CAFE, która odbędzie się 11 maja o godz. 10.00, w Centralnej Bibliotece Rolniczej, w Warszawie. Gościem specjalnym dyskusji będzie Janusz Lewandowski – komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu.

Wydarzenie jest częścią debat o kryzysie, problemach obywateli i przyszłości Europy, odbywających się od końca 2012 roku we wszystkich krajach członkowskich UE. Debatę organizuje Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce.

POLSKI SCENARIUSZ DLA EUROPY

W swoim ubiegłorocznym wystąpieniu o stanie Unii, Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Barroso zaapelował o zorganizowanie szerokiej, ogólnoeuropejskiej debaty o autentycznym międzynarodowym wymiarze. W całej Unii rozpoczęły się narodowe debaty z udziałem komisarzy UE. Ich celem jest poznanie opinii obywateli, które pomogą Komisji w sporządzeniu planów przyszłej reformy UE.
11 maja br., uczestnicy organizowanej w Warszawie przez Komisję Europejską debaty EUROPA CAFE, będą dyskutować wspólnie z komisarzem UE ds. programowania finansowego i budżetu, Januszem Lewandowskim o problemach, z którymi zmaga się Europa i o kształcie UE, w jakiej chcieliby żyć. Debata odbędzie się w godz. 10:00 – 11:30 w Centralnej Bibliotece Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu 66.

„Nie można budować Europy bez bezpośredniego wkładu Europejczyków. Chcemy dokonać znaczącej zmiany w polityce europejskiej poprzez oddanie głosu obywatelom. Wierzę, że uczestnicy Europa Cafe w sposób świeży i innowacyjny podejdą do pisania wizji tego, jak powinna wyglądać Europa naszych marzeń”. – mówi komisarz Janusz Lewandowski.

PARTYCYPACYJNA BURZA MÓZGÓW

W debacie EUROPA CAFE weźmie udział blisko 200 osób zgromadzonych w Centralnej Bibliotece Rolniczej - eksperci, przedstawiciele administracji państwowej i korpusu dyplomatycznego, organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego oraz studenci i uczniowie.

Wydarzenie będzie oparte na niekonwencjonalnej formule i metodach partycypacyjnych. W ramach trzech mini-debat: „Jaki kryzys?”, „Młodzi w Europie” i „Przyszłość Europy” uczestnicy dyskusji będą szukać kreatywnych rozwiązań i pisać scenariusze dla przyszłości Unii Europejskiej i jej obywateli.
W trakcie debaty, internauci będą mogli włączać się do dyskusji, zadawać pytania komisarzowi Lewandowskiemu i komentować na bieżąco jej przebieg (na profilu PKE na Facebooku) oraz poprzez Twittera (hashtag #EUDeb8).

 „Debaty, takie jak EUROPA CAFE są doskonałym sposobem na bezpośrednie przekazanie Brukseli opinii Europejczyków na temat kwestii dotyczących nas wszystkich – dodaje Ewa Synowiec, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Udział w debacie jest otwarty, ale liczba miejsc ograniczona. Rejestracji można dokonać na www.europacafe.info.

Wydarzenie można będzie śledzić "na żywo" stronie internetowej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce www.ec.europa.eu/polska i na fanpage’u PKE na Facebooku www.facebook.com/komisjaeuropejska.

Debata Europa Cafe odbywa się w trakcie obchodów Dnia Europy. 11 maja, w samo południe już po raz czternasty, centralnymi ulicami Warszawy przejdzie wielotysięczna, wielobarwna Parada Schumana, a na Krakowskim Przedmieściu, w godz. 10.00 – 15:00 zapraszamy do Miasteczka Schumana, w którym będzie można dowiedzieć więcej na temat UE, sprawdzić swoją wiedzę w licznych konkursach i zabawach przygotowanych przez organizatorów. 

Program debaty Europa Cafe:

9.15–10.00          Rejestracja uczestników, śniadanie i pierwsze rozmowy przy kawie
10.00-10.15        Otwarcie debaty przez Janusza Lewandowskiego, komisarza UE ds. programowania finansowego i budżetu

10.20-11.00        Dyskusja między uczestnikami w ramach 3 mini-debat:

  • Jaki kryzys?
  • Młodzi w Europie?
  • Przyszłość Europy

11:00-11:30        Dyskusja podsumowująca z udziałem Komisarza Janusza Lewandowskiego i moderatorów mini-debat
11:30 – 11:35     Zakończenie spotkania i zaproszenie na Paradę Schumana

Więcej informacji na www.ec.europa.eu/polska

wszystkie

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Stronę redagował: Wojciech Olszewski 2013-05-14 09:23:44
na górę strony wstecz
Dołącz do nas na Facebooku!